Genel

Android telefonunuzda casus yazılım olduğunu nasıl anlarsınız?

By

on

Bir okuyucumuz kuzeninin telefonunda neler yaptığını bildiğinden şüphelendiğini bizimle paylaştı. İşin aslı bunu kuzeni ona söylemiş.

Eğer sizin de kuzeniniz veya bir arkadaşınız benzer şekilde kafanızı karıştırdıysa veya akıllı Android telefonunuzda casus yazılım olabileceğinden şüpheleniyorsanız bu yazımız tam size göre.

Öncelikle bilmeniz lazım ki akıllı Android cep telefonları için düşünebileceğinizden çok daha fazla casus yazılım mevcut ve bir şekilde telefonunuza siz fark etmeden sızmaları da gayet mümkün.

Bilmeniz gereken ilk şey cep telefonunuzun IP adresi üzerinden takip edilmesi pek kolay değildir zira gün içinde IP adresiniz pek çok kez değişir. Eğer birisi telefonunuzu takip etmek istiyorsa yapması gereken şey telefonunuzun içine bir casus yazılım yüklemesidir.

Casus yazılımlar ise telefonlara bir kaç şekilde yüklenir. Bunlardan en yaygın olanı güvendiğiniz arkadaşlarınızdan gelmiş gibi görünen “harika bir uygulama ve benzeri…” öneriler ile içinde casusluk amacı taşıyan rutinlerin bulunduğu malware adı verilen zararlı uygulamaları telefonunuza yüklemektir. Böylece kendi elleriniz ile truva atına davet çıkarmış olursunuz.

Öte yandan gerçekten bir takip yazılımı olduğunu gizleme gereği duymayan GPS Phone Tracker gibi uygulamalar vardır ki bunları doğrudan Play Store’dan bile kendiniz indirebilirsiniz.

Google bu tarz yazılımları engellemez zira yasal olarak gizli bir gündemleri yoktur ve amaçları açıkça belirtilmiştir. Örneğin şirket telefonlarının yerini takip etmek için bu tarz yazılımlara yasal olarak ihtiyaç duyanlar olabilir.

Bir diğer örnek eşlerinin ne yaptığını merak edenlerin eşinin telefonuna yüklediği Couple Tracker gibi uygulamalardır.

Eğer telefonu kendiniz satın aldıysanız bu tarz bir uygulamayı yükleme yetkisi sadece size aittir. Ancak yine de telefonunuza fiziksel erişimi olan ve PIN numaranızı bilen birisi bu tarz bir uygulamayı siz fark etmeden yükleyebilir.

Eğer telefonunuzun pili bir anda genelde alışkın olduğunuzdan daha hızlı tükenmeye ve aylık data paketiniz daha çabuk dolmaya başlarsa şüphe duyma zamanı gelmiş demektir.

Ama işinizi garantiye almak için Anti Spy gibi bir uygulama kullanarak telefonunuzu tarayabilir ve casus yazılım olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

0705 anti spy mobile

Genel olarak bu tür tehditlere karşı kesin emin olmanız için telefonunuzun PIN numarasını kimse ile paylaşmadığınızdan ve varsa kıskanç partnerinizin siz uyurken parmak izinizle telefonunuzu açamadığından emin olmalısınız.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir