Genel

Amiga oyunları artık internette

By

on

Bir dönemin efsanevi kişisel bilgisayarı Amiga’daki oyunları özleyen veya merak edenler varsa; 10.000 Amiga oyunu ve uygulaması internete taşındı.

Internet Archive sitesini tümüyle sürprizlerle dolu bir tarih müzesine benzetebiliriz.

Kâr amacı gütmeyen kuruluş 10 binden fazla Amiga oyunu ve uygulamasını bu gün itibariyle arşivlerine ekledi. Hatta bundan daha iyisi tüm bu içeriklere internet tarayıcınız üzerinden ulaşarak kullanabiliyorsunuz. Aslında organizasyon ilk kez 2013 yılında çeşitli Amiga uygulamlarını kütüphanelerine eklemeye başlamıştı. Bu arşive son eklenen oyun ve uygulamalar ile birlikte toplam içerik sayısı 10 bin adedi geçmiş oldu. üstelik organizasyon bunla sınırlı kalmak niyetinde değil ve sürekli yeni içerikler eklemeye devam ediyor.

Bu içeriklerin neredeyse tamamını Rupert Hausberger isimli programcının JavaScript ile kodladığı ScriptedAmigaEmulator adındaki platform ile çalıştırabiliyorsunuz.

Ancak yaptığımız denemelerde tüm uygulamaların sorunsuz çalıştığını maalesef gözlemleyemedik. Örneğin Double Dragon sorunsuz çalışırken Batman: The Movie or Bubble Bobble isimli oyun yükleme ekranından sonrasına geçemedi. Ayrıca emülatörün Google Chrome üzerinde Firefox’a göre daha kolay ve akıcı çalıştığını gözlemledik. Bu deneyimler her kullanıcıda farklı sonuçlar verebilir, bunu belirtmek lazım.

Şunu da belirtelim ki bu arşivi internet üzerinden çalıştırmak zorunda değilsiniz. Dosyaları bilgisayarınıza indirerek kurduğunuz daha başarılı bir Amiga emülatör uygulaması ile de başarabilirsiniz.

Bilgisayar tarihinin önemli bir döneminin bu şekilde arşivlenerek yeni nesillere aktarılmasını çok güzel bir gelişme olarak değerlendiriyoruz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir