Genel

ABD’ye Adil Kullanım Kotası geliyor

By

on

Ülkemizde en internet kullanıcılarının en çok şikayet ettiği Adil Kullanım Kotası (AKK) Amerika’da hayata geçiyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük kablo internet servis sağlayıcılarından Comcast aboneleri için haberler pek güzel değil. Bir süredir internet adil kullanım kotası için hazırlık yaan Comcast 16 hizmet noktasında bu özelliği devreye aldı ve Kasım ayından itibaren 18 hizmet noktasında daha devreye alacak.

Daha önce çeşitli pilot bölgelerde kullanım kotası denemeleri yapan Comcast bu sefer genel bir uygulamaya geçiyor. Üstelik ülkemizdeki gibi AKK noktasına ulaşıldığında düşen erişim hızının aksine Comcast müşterilerine ek fatura kesecek. Yani Comcast müşterilerinin internet erişim hızları düşmeyecek ama ekstra kota için ek fatura ödeyecekler.

Ancak ABD’de işler Türkiye’dekinden biraz farklı zira Comcast’in müşterilerine uygulayacağı kota sınırı bir kaç yüz Gigabyte değil, tamı tamına 1 Terabyte yani 1024 Gigabyte. Bu limit her ay 500-600 saat HD video izlemek, hiç durmadan 500 gün online oyun oynamak ve 15 bin saat online müzik dinlemek için yeterli.

xfinityinbrowserwarning

Comcast yaptığı açıklamada tüm müşterileri içinde bu limitten etkilenebilecek sadece yüzde 1’den az bir kesim olduğunu ve ilk iki ay boyunca sadece bilgilendirme yaparak ek fatura uygulaması yapmayacaklarını açıkladı. Limiti aşanlar için her ek 50 GB trafik 10 dolar (yaklaşık 30 TL) olacak ek fatura tutarı 200 doları geçemeyecek.

Uzmanlar ise video oyun yayıncılarının yavaş yavaş 1080p’den 4K yayınlara geçmeye başladığını ayrıca Netflix gibi servislerin de 4K video içerikler sunduğuna dikkat çekerek ve gelecek yıllarda 1 TB kotanın yetersiz kalacağını belirtiyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir