Genel

AMD’nin yeni nesil Zen mimarisi hakkında 5 soru ve cevap

By

on

AMD’nin Zen mimarisiyle üretilen işlemcileri yakında geliyor. AMD için son on yılın en önemli işlemcisi olduğuna inanılan Zen hakkında önemli soruların cevaplarını veriyoruz.

Son yıllarda AMD’nin işlemcileri Intel’in işlemcileri kadar güçlü olmayı başaramadı, ancak Zen mimarisi ile üretilecek yeni işlemciler AMD’yi tekrardan canlandırabilir. Yüksek performanslı olduğu iddia edilen Zen işlemcileri, AMD’nin ezeli rakibi Intel karşısında AMD’yi tekrar sahalardaki güçlü konumuna geri taşıyabilir. AMD müdavimleri Zen mimarisi üzerinde ortalığı şimdiden ateşe vermeye hazır durumdalar. Öte yandan bazı Intel müdavimleri bile yeni Zen işlemcileri denemek için sabırsızlanıyor.

AMD CEO’su Lisa Su, Zen işlemcili birkaç oyun sisteminin yıl sonuna kadar satışa sunulacağını söyledi ancak bunun gerçekleşmeyeceği düşünülüyor. Daha olası bir senaryo, sistemlerin önümüzdeki yılın başlarında pazara gireceği yönünde. Sunucular için Zen işlemciler gelecek yılın ilk yarısında pazara sunulurken dizüstü ve masaüstü sistemler için daha sonra pazara sunulacak.

Kontrollü ortamlarda Zen işlemcilerinin tanıtımları etkileyiciydi ancak işlemciler henüz zorlu gerçek dünya testlerinden geçmedi. İşte Zen işlemcileri ile ilgili beş sıcak soru ve cevabı:

İşlemciler tanıtıldığı kadar güçlü olacak mı?

AMD, Zen’in şu anki mevcut mimarisinden yüzde 40 daha hızlı bir performans sunduğunu iddia ediyor. Bu önemli bir performans değeri ve Intel’in son yıllarda yeni işlemcilerinde sunduğu yüzde 10 ila yüzde 20 arasında CPU performansından çok daha iyi.

Gerçekten de yüzde 40 performans artışı, tüketicileri Zen işlemciler için heyecanlandırmayı başarıyor. Ancak bu değeri bağımsız ölçümler ile karşılaştırıp sonuçları görmek için beklemek zorundayız.

PC üreticileri Zen işlemcileri kullanacak mı?

Dell’in Alienware oyun PC’lerinde sadece Intel işlemciler kullanılıyor ve AMD çözümlerine yer verilmiyor. AMD Zen’i piyasaya sunduğunda, Alienware işlemciyi test ederek, performansa, maliyete ve tasarım hususlarına göre kullanıp kullanmamaya karar verebilir.

Öte yandan HP ve Acer gibi bazı diğer PC üreticileri Zen işlemcilerini daha çok kullanmak isteyebilir. Bu şirketler zaten mevcut ürünlerinde Zen mimarisinin yapısı ile uyumlu, Bristol Ridge kod adlı AMD’nin en yeni dizüstü işlemcilerini kullanıyor. HP ve Acer’ın yapması gereken tek şey Bristol Ridge işlemcileri yeni Zen işlemciler değiştirmek.

Güç verimliliği sağlayacak mı?

AMD’nin Zen tasarımındaki en büyük mücadelesi, güç tüketimini düşürürken performansı artırmaktı. Şirket, gerilim düzenleyicilerinin yerini değiştirerek ve işlemci veri yolu mesafelerini kısaltarak bu hedefe ulaştı. Şimdi soru şu: Yüksek performans sunarken işlemciler dizüstü bilgisayarlarda kullanılan piller ile ne kadar dost olabilecek? Pil ömrü, ekrana ve grafiklere de bağlı, bu bileşenler de çok fazla güç tüketebilir. Ancak pil ömrü, bir işlemcinin güç açısından ne kadar verimli olduğuna ciddi şekilde bağlıdır.

Yeni teknolojileri destekleyecek mi?

Thunderbolt 3 zaten artık piyasadaki ürünlerde kullanılıyor, 3D Xpoint bellek ve depolama teknolojisi ise ufukta. Oyuncular 3D Xpoint’i sevecekler zira bir oyunu askıya alıp çok daha hızlı yüklemek mümkün.

3D Xpoint teknolojisini AMD PC’lerde görecek miyiz? Intel bu teknolojinin NVMe soketleri ile uyumlu olduğunu açıkladığı için şansımızın yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan AMD’nin Zen mimarisi Thunderbolt 3 desteklemesine rağmen henüz bu porta sahip bir dizüstü görmedik.

Zen sayesinde AMD yine popüler hale gelebilir mi?

AMD Zen ile şanlı ve görkemli günlerini canlandırmak için bir kumar oynuyor. AMD, 2003 yılında 64-bit sunucu işlemcileri ve 2004 yılında da çift çekirdekli işlemcileri piyasaya sürdüğünde güzel paralar kazanmayı başarmıştı. Her iki yenilikçi işlemci de AMD’ye rekabet avantajı sağladı ve Intel yetişmek için ekstra gayret sarfetmek zorunda kaldı.

Ancak daha sonra AMD gerçekten kötü işlemciler ile PC pazar payını kaybetti ve sunucu pazarından neredeyse tümüyle silindi. AMD, işlemcilerini Microsoft ve Sony’nin oyun konsollarına sokmayı başaran Lisa Su başkanlığında şimdiye kadar başarılı oldu ancak Zen işlemcilerin şirketi PC ve sunucu pazarında taşıyacağı nokta henüz belli değil.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir