Genel

AMD usulca Gaming Evolved uygulamasını terk ediyor

By

on

Nvidia’nın GeForce Experience uygulamasına rakip olarak çıkartılan uygulamaya artık destek verilmeyecek.

AMD rakibi Nvidia’nın GeForce Experience uygulamasına cevap vermek için Gaming Evolved adı ile Raprt’ın servislerine bağlı özel bir uygulama geliştirmişti. Uzun süredir Radeon sürücü güncellemeleri ile birlikte bu uygulama da birlikte geliyordu.

2013 yılında piyasaya sürülen R200 serisi kartlar ile birlikte dağıtımına başlanan uygulama oyunlar için otomatik performans ayarlamaları yapılmasına imkan tanıyor, oyuncuların canlı yayın yapmasını veya oyunlarını kaydetmesini sağlıyor ve oyunlar ile yayınlara harcanan sürelere göre puanlar kazandırıyordu. Elbette uygulama AMD Radeon sürücülerinin güncellenmesi için de gerekli tüm bilgilendirmeleri sağlıyordu.

amd gaming evolved

AMD’nin Gaming Evolved uygulaması

Ancak son bir kaç haftadır Radeon Crimson sürücü güncelleme paketlerinin hiç birinden AMD Gaming Evolved uygulaması çıkmıyor. Oldukça şüphe çeken bu durumu AMD’nin yazılım ve donanım bütünlüğüne verdiği önem dikkate alındığında bizleri şaşırttı. Konu ile alakalı AMD’ye sorularımızı yönelttiğimizde AMD yavaş bir şekilde Gaming Evolved uygulamasından vazgeçme sürecine girdiklerini bizimle paylaştı.

Yapılan açıklamada artık bu uygulamaya verilen desteğin sonlandırılacağı ve sürü paketleri içinde yer verilmeyeceği belirtildi. Ancak eski sürücü paketlerini kuranların da bu uygulama ile çalışmaya devam edilebileceği açıklamaya eklendi.

Öte yandan Raptr’ın servislerini kullanmak isteyenler sitesindeki ana uygulamasını kullanabilecekler. AMD’nin gelecek dönemde yeni bir uygulama unup sunmayacağı ise şu anda bilinmiyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir