Donanım

AMD oyunlar ve VR için Linux’a güç verecek

By

on

AMD FreeSync desteği ve Radeon Pro yazılım sürücülerini Linux’a getiriyor.

Windows oyun ve VR için tartışılmaz bir platform ancak AMD ve Nvidia Linux işletim sistemi için sürücü ve donanım desteği sağladıkça bu platform da güçlenmeye devam ediyor.

Özellikle AMD, Linux’a her zamankinden daha fazla sevgi gösteriyor. Perşembe günü şirket Linux üzerinde oyun ve VR’yi güçlendirecek bazı donanım ve sürücü güncellemelerini açıkladı.

En büyük sürpriz; AMD’nin Linux PC’lere FreeSync desteği vermesi oldu. FreeSync teknolojisi, GPU’ların doğrudan ekranlarla iletişim kurmasına izin vererek oyunların ve yüksek çözünürlüklü videoların kalitesini yükselterek görüntü gecikme sürelerini azaltıyor. Görüntüler GPU’da hesaplanırken ekrana kayıpsız ve gecikmesiz olarak aktarılıyor.

AMD, Linux’a FreeSync desteğini ilk kez getiriyor. Daha önce yalnızca Windows PC’lerde bu destek mevcuttu.

Ayrıca, AMD, Linux’ta VR içeriği oluşturmayı kolaylaştırıyor. Şirket, VR içeriği yaratmak için Polaris mimarisine dayanan güçlü Radeon Pro kartlarının Linux altında kullanılmasına izin verecek olan Radeon Pro Software Linux sürücüsünü duyurdu. Yazılım CAD / CAM, mühendislik ve tıbbi uygulamalar için de kullanılabiliyor.

Yazılım sürücüsü, Ubuntu, CentOS ve Red Hat Enterprise Linux ile çalışıyor. Aynı zamanda, oyunlar ve grafikle ilgili programlar geliştirmek için yaygın olarak kullanılan çoklu platform Vulkan API’si de destekleniyor.

GPU teknolojileri AMD’nin kendisini yeniden yükseltmeye çalıştığı bu dönemde şirket için büyük öneme sahip. Linux işletim sistemi dünyanın en hızlı 500 süper bilgisayarının çoğunda kullanılan baskın sistem ve AMD’nin verdiği bu destek özellikle GPU kullanılan yapay zeka, makine öğrenmesi ve kripto para birimi madenciliği gibi alanlar için AMD’yi daha da önemli hale getiriyor.

AMD’nin sağladığı destek ile Linux bir multimedya platformu olarak güçleniyor. Öte yandan SteamOS ve Vulkan API’nin ortaya çıkması, Linux’u uygun bir oyun platformuna dönüştürüyor.

AMD Linux için sağladığı açık kaynaklı yazılımlar ile bu sisteme Nvidia’dan daha fazla destek sağlamış olacak. Tarihsel olarak Nvidia’nın grafik sürücülerinin hiç bir zaman Linux ile arası iyi olmadı. Yine de şirket bu makus talihi değiştirmek istiyor. Geçen ay System76, Nvidia’nın GeForce GTX 1070 GPU’su ile güçlendirilmiş Oryx Pro dizüstü bilgisayarını Ubuntu OS kurulu olarak  satmaya başladı.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir