Genel

Amazon’dan konuşarak sipariş dönemi başladı

By

on

Bazı kısıtlamaları olmasına rağmen artık milyonlarca ürünü Amazon Echo ile konuşarak almak mümkün.

Henüz ülkemizde kullanıma sunulmamış da olsa Amazon Echo ABD’de pek çok kişi tarafından kullanılan bir ürün. Temel olarak silindirik bir tasarıma sahip olan Amazon Echo internete bağlı Bluetooth bir hoparlör görünümünde. Elbette yetenekleri kablosuz bir hoparlör olmanın çok ötesinde zira Amazon’un sesli bot servisi Alexa (internet siteleri sıralama servisi olan değil, bu başka) ile çalışıyor.

Amazon Echo “Alexa” komutunuz ile sizi dinlemeye başlıyor ve hava durumundan en yakın sinema salonundaki filmlerin seanslarına kadar aklınıza gelebilecek her soruya cevap veriyor. Artık Amazon Echo’yu Amazon’dan dijital ve fiziksel ürünler satın almak için de kullanabileceksiniz.

Amazon üzerinde 1-Click payment (tek tıklama ile ödeme) seçeneğini aktif hale getirenler için müzik parçaları ve albümler gibi dijital ürünleri satın almak üzere Amazon Echo kullanılabiliyor. Ancak fiziksel ürün almak isteyenlerin Amazon Prime üyeliğinin bulunması gerekiyor.

Şimdilik Amazon Echo üzerinden kozmetik, mücevher, saat ve ayakkabı gibi ürünleri alamıyorsunuz. Ayrıca abonelik ile alınan bazı ürünler bu sisteme dahil değil. Üstelik satın alacağınız ürünlerin mutlaka Amazon Prime kapsamında satılıyor olması gerekiyor.

Bu kısıtlar ve Amazon Echo’nun sesli alışveriş imkanı şimdilik ülkemiz için bir anlam ifade etmese de yakın bir gelecekte teknolojinin bizlere neler sunacağını görmemiz için harika bir şov sunuyor. Görünen o ki annelerimizin “oğlum/kızım bakkaldan bir ekmek al gel” sözü yakın bir gelecekte “Alexa iki ekmek, bir pergel bir de kalemtraş yolla, fişini de eklemeyi unutma” şeklinde dönüşecek.

Recommended for you

1 Comment

  1. Pingback: Samsung ArtPC Pulse tasarımı ile dikkat çekiyor – pcworld.com.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir