Genel

Alphabet, Boston Dynamics’i elden çıkartıyor

By

on

Google’ın sahibi Alphabet Inc. robotik firması Boston Dynamics’i Japon telekomünikasyon ve teknoloji şirketi SoftBank’a satmaya karar verdi.
Satışın detayları ve şartları açıklanmadı, ancak Alphabet’ın Boston Dynamics’i satma niyeti olduğu Mart 2016’da ortaya çıkmıştı. Android ortak kurucularından Andy Rubin’in Google’dan ayrılmasından yaklaşık iki yıl sonra şirketin robotik bölümünğn akıbeti belirsizliğe girdi. Bu bölüm Boston Dynamics ile diğer satın alınan robot şirketlerinin geleceğini belirsiz bırakarak kapanmıştı.

Boston Dynamics’in kurucu CEO’luk görevini yürüten Marc Raibert, Boston Dynamics olarak Softbank’in bir parçası olmaktan heyecan duyduklarını ve Softbank ile teknolojinin insanlığın yararına olması gerektiği inancını paylaştıklarını söyledi. Raibert, daha akıllı ve bağlı dünyada, daha kullanışlı uygulamalar için gelişmiş robotların neler yapabileceği konusunda Softbank ile çalışmak için sabırsızlandığını belirtti.

Softbank Group CEO’su Masayoshi Son, insan yetenekleri ile kendimizin çözemediğimiz birçok konu bulunduğunu ve akıllı robotiğin Bilgi Devrimi’nin bir sonraki aşamasında önemli rol oynayacağını söyledi. Son, Boston Dynamics ekibini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ve robotik alanında büyümeye devam ettikçe desteğini sürdürmek ve insan hayatını daha kolay, güvenilir ve tatmin edici uygulamalar keşfetemek için sabırsızlandığını söyledi.

Alphabet’in Boston Dynamics’i satması, şirketin geçmişte yaşanan insanlık ile endüstriyel robotlar dünyası arasında geçen flörtün sona geldiğine bir işaret olabilir. Massachusetts Institute of  Technology’den ayrılan Boston Dynamics, 25 yılda Atlas ve BigDog gibi robotları geliştirerek robot mühendisliğinde liderliği elde etti ve dünya çapında bir ün kazandı.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir