Genel

Adobe Project VoCo ses dünyasının PhotoShop’u olacak

By

on

Adobe’un yeni projesi görüntüler değil sesler üzerinde oynamanızı mümkün kılıyor.

Adobe Max konferansında tanıtılan yeni Adobe projesi Project VoCo, sesler üzerinde akla hayale gelmedik değişiklikler yapılmasına imkan tanıyor. Bu güne kadar sadece filmlerde gördüğümüz veya komplo teorilerinde karşımıza çıkan özelliklere sahip VoCo seslere bakış açımızı değiştirebilir.

Adobe’un yeni projesi bir parça ses kaydını alıp kelimlerin yerlerini kolaylıkla değiştirebilmenizi sağlıyor. Hatta bunun ötesinde sadece yazarak kişinin hiç söylemediği kelimeleri bile oluşturabiliyorsunuz.

Demo esnasında basit bir ses kaydı kullanan Adobe Mühendisi bu işlem için Adobe Audition uygulamasını kullandı. VoCo yüklenen ses kaydının hemen altında metin olarak konuşmayı oluşturdu. Daha sonra istediğiniz kelimlerin yerlerini değiştirip dilerseniz var olmayan kelimeleri bile ses kaydına yerleştirmenin mümkün olduğunu gösterdi. Bu demoyu aşağıda seyredebilirsiniz.

Yeni ses kaydının mükemmel olduğunu söylemek mümkün değil ancak olabileceğin en iyisi olduğunu itiraf etmek gerekiyor. Uygulamanın düzgün şekilde çalışması için sesi üzerinde değişiklik yapılacak kişiye ait 20 dakikalık ses kaydı olması gerekiyor. VoCo bu bilgiden yola çıkarak gerekli analiz, işlem ve sonuçları oluşturuyor.

Bu sistem, komplo teorilerini bir kenara bırakacak olursak, özellikle kitapların seslendirilmesi için önemli bir gelişme. Çeşitli ünlülere ait sesleri kullanarak pek çok kitap ve yazılı metin bu şekilde seslendirilebilir.

Gelecek günlerde bunun ne gibi telif ve diğer tartışmaları beraberinde getireceğini birlikte göreceğiz, şu anda bu ürünün konsept bir proje olduğunu ve ticarileşmediğini tekrar hatırlatmak lazım.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir