Genel

ABD’de seçim alarmı: Rusya siber saldırıya geçecek mi?

By

on

ABDli istihbaratçı ve hukukçuların, kasım ayında düzenlenecek başkanlık seçimlerini hedefleyen, Rusya merkezli bir gizli siber operasyona karşı soruşturma başlattığı öne sürüldü.

Devlet yetkilileri, Rusya’nın dezenformasyon yayarak, ABD politik sistemlerini hacklemek ve vatandaşların seçim sistemine güvenini zedelemek için denemeler yapacağına inanıyor. Washington Post haberine göre bu konuda bir soruşturma başlatıldı ve istihbaratçıların elinde potansiyel bir Rusya operasyonuna karşı geçerli kanıt olmasa da, kayda değer şüphe gerekçesi olduğu belirtiliyor.

Anonim kalmayı tercih eden kıdemli bir istihbarat yetkilisinin açıklamasına göre Rusya’nın bu alandaki çalışmaları ABD ile sınırlı değil; daha global bir operasyon yürütülüyor.

Bu soruşturmanın haziran ayında Demokratik Ulusal Komitesi‘nin (DNC) hedef alındığı veri sızıntısından hemen sonra başlatılması da dikkat çekiyor. Yaşanan veri sızıntısı sonrası WikiLeaks, DNC’ye ait yaklaşık 19 bin e-postayı internette yayınlamıştı. FBI’ın hala soruşturmalarını sürdürdüğü sızıntıyla ilgili oklar Rusya’ya yönelmiş durumda. Rusya tarafı ise elbette siber saldırıyla ilgili herhangi bir bağlantıyı inkar ediyor.

Seçimler öncesi başlatılan soruşturmanın başında ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper‘ın olduğu belirtiliyor. Çıkan bu haberle ilgili Adalet Bakanlığı ya da Ulusal İstihbarat İdaresi’nden herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ağustos ayının sonlarında Senatör Harry Reid, Rusya’nın seçimleri hackleme potansiyeline karşı bir soruşturma başlatılması için FBI‘ı göreve çağırmıştı. Reid, FBI’a yazdığı mektupta Rusya’nın seçimlere müdahalesinin kamuoyunda bilinenden çok daha geniş olduğunu ve resmi seçim sonuçlarını dahi yanıltabileceğini iddia etmişti.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir