Genel

ABD seçmeni endişeli: Oy sistemi hacklenebilir

By

on

Amerika Birleşik Devletlerinde seçimlere kısa bir süre kaldı. Elektronik oy sisteminin güvenliği ise soru işaretleriyle çevrili.

ABD seçimlerini nasıl sabote edersiniz? Oy verenlerin veritabanını hacklemek mantıklı bir yöntem olabilir.

Seçimlerden önce seçmenlerin kayıtlı olduğu veritabanından binlerce hatta milyonlarca insanın kaydını silecek olsanız oy günü geldiğinde bu kişilerin oy verme şansı da kalmaz. Bu komplo teorisini biz üretmiyoruz şu anda başkanlık seçimlerinin yaklaştığı bir dönemde ABD’li güvenlik uzmanları bu konuyu her yönü ile tartışıyor.

Bazı uzmanlar bu felaket senaryosunu sadece bir teori olmaktan öte gerçeğe dönüşebileceğinden endişeleniyor. “Eğer bu durum kısıtlı sayıdaki seçmen için gerçekleşirse sorun çok büyümez ancak rakam milyonları bulursa seçim sistemi tıkanabilir” diyor elektronik oy sistemleri konusunda çalışan Rice Üniversitesinden Prof. Dan Wallach.

Üstelik FBI şimdiden saldırganların sisteme sızmak için denemeler yaptığını tespit ettiklerini açıkladı. Ancak böyle bir durumu çözmenin çok basit bir yolu var; geleneksel oy pusulası kullanmak.

Seçmenler veri tabanında isimleri kayıtlı değise geleneksel bir oy pusulası ile oylarını verebilirler ve daha sonra kimlikleri kontrol edilerek gerçekten bir seçmen iseler bu oy geçerli sayılabilir. Elektronik oy hesaplama sistemine göre işler biraz uzar ve karışık hale gelir ancak önü tıkanmış bir seçimden daha iyi bir seçenek olduğu kesin. Bu çözüm için ABD’nin başka bir problemi va; ellerinde yeterince basılı oy pusulası bulunmuyor.

Görünen o ki ABD seçimlerinde hiç bir sıkıntı yaşanmayacak bile olsa, gündeme gelen olasılıklar üzerinden uzun tartışmaların yapılacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

Recommended for you

1 Comment

  1. Pingback: Putin ABD seçimlerini hacklemeyecek – pcworld.com.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir