Genel

ABD İstihbaratı: Rusya daha önce de seçimlere sızmaya çalıştı

By

on

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James R. Clapper, Rusya’nın 1960larda Soğuk Savaş döneminden bu yana ABD seçimlerine müdahale etmeye çalıştığını iddia etti.

“Rusya’nın yeltendiği girişimler doğrudan seçim sonuçlarını değiştirmeyi mi hedefledi, yoksa seçim sürecinin doğruluğuna ilişkin şüphe tohumları mı atmak istedi bilmiyoruz.” James Clapper‘ın The Washington Post’a verdiği röportajda bu ifadeler yer alıyor. ABD’de yakın dönemde gerçekleşen Demokratik Parti hack girişimlerine Rusya’nın da müdahil olabileceğine en yakın ve en resmi açıklama bu oldu.

Demokratik Parti organizasyonuna yapılan hack girişimiyle ilgili hem güvenlik uzmanları hem de başkan adayı Hillary Clinton daha önce Rusları suçlamıştı. Hack sonucu elde edilen Demokratik Ulusal Komite dokümanları WikiLeaks üzerinden yayınlanmıştı. Komite üyelerinin Senatör Bernie Sanders yerine Clinton lehine tutum aldıklarını ortaya çıkaran bu e-postaların kaynağı WikiLeaks tarafından açıklanmamıştı. Ulusal seçim veritabanına yapılan yurtdışı kaynaklı bir hack girişimi ise FBI tarafından incelemeye alınmıştı.

Buna karşın Clapper, bu saldırıların arkasındaki isim olarak Rusya’nın adını vermedi. İstihbarat şefi daha önce de benzer şekilde Rusya’yı hedef göstermekten kaçınmıştı. Örneğin temmuz ayında gerçekleşen Aspen Güvenlik Forumunda konuşan Clapper, kendi ajansının hack saldırılarının sorumlusuyla ilgili kamu açıklaması yapmaya henüz hazır olmadığını dile getirmişti.

The Washington Post röportajında “Rusya’da hem kendi seçimlerine hem de diğer ülkelerin seçimlerine karışma gibi bir gelenek var” diyen Clapper, bunun hiçkimse için sürpriz olmadığını da ekledi: “Şu an bu girişimlerin daha tesirli olabileceğini düşünüyorum, çünkü artık ellerinde bu çabalara eşlik edecek siber araçlar da bulunuyor.”

Hacker’ların seçim sistemine müdahalesini önlemek amacıyla ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı, seçim kurulu yetkilileriyle dirsek temasında çalışıyor ve özellikle internete bağlı olan noktalarda güvenliğin kusursuz olması için destek veriyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir