Genel

900 milyon Android telefon tehdit altında

By

on

Qualcomm işlemcili telefonları tehdit eden Quadrooter isimli güvenlik açığı cihazın tüm donanımsal özelliklerini ele geçirebiliyor.

Güvenlik firması Check Point’in yaptığı açıklamaya göre yeni keşfedilen bir zararlı yazılım Qualcomm işlemcileri kullanan tüm mobil telefonları tehdit ediyor. Şu anda tüm dünyada 900 milyondan fazla Qualcomm işlemcisi kullanan telefon olduğu için teorik olarak tüm bu telefonlar Quadrooter adı verilen bu zararlı yazılımın hedefinde yer alıyor.

Kullanıcının yanlış yönlendirilerek veya farkında olmadan üçüncü parti bir yazılımı telefonuna kurması ile aktif hale gelebilen Quadrooter zararlısı cihaz içinde root yetkisini ele geçirerek sadece yazılımsal içeriklere değil aynı zamanda cihazın tüm donanımsal özelleiklerine de erişebiliyor. Bunlaraın içinde kamera ve mikrofon davar.

Şu anda özellikle Google Nexus 5X, Nexus 6 ve Nexus 6P ile HTC One M9 ve HTC 10 ayrıca Samsung’s Galaxy S7 ve S7 Edge bu açıktan en çok etkilenen telefonların başında yer alıyor. Ülkemizde satılan Samsung Galaxy ailesinde Qualcomm işlemciler kullanılmadığı için bu güvenlik açığı ülkemizdeki Samsung model telefonları şu anda etkilemiyor.

Bir Qualcomm yetkilisi yaptığı açıklamada bu güvenlik açığı ile alakalı geliştirmeleri tamamlayıp işletim sistemi geliştiren firmalar ile paylaştıklarını belirtti. Büyük ihtimalle bu ay içinde olmasa bile gelecek ay içinde Google bu güvenlik açığını yamamış olacak.

Kullanıcıların alması gereken önlem ise basit; Google Play dışındaki kaynaklardan, onaylanmamış ve ne amaçla çalıştığından emin olmadığınız hiç bir uygulamayı telefonunuza yükleyerek çalıştırmayın.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir