Donanım

4K ekran ve GTX 1070’li dizüstü oyun canavarı

By

on

Hayallerin dizüstü bilgisayarı ile tanışın ama şimdiden uyaralım fiyatı biraz can yakıyor.

System76’nın Ubuntu tabanlı Oryx Pro modeli en hızlı Windows dizüstü bilgisayarlarında bulunan özelliklerle dolu bir Linux dizüstü bilgisayarı.

Oryx Pro nihai bir Linux oyun canavarı olabilir zira 15,6 inçlik 4K ekran ve Nvidia’nın en yeni Pascal GeForce GTX 1070 GPU’su ile yapılandırılabiliyor.

Bu özelliklere sahip modeller 1.987 dolardan başlıyor ve daha fazla bellek ve disk eklenerek fiyat daha da yükselebiliyor. 9TB SSD depolama alanına sahip son model bir 4K Oryx Pro konfigürasyonu 7.012 dolara satılıyor ve tüm modeller Ubuntu 16.04 veya 16.10 işletim sistemi ile önceden yüklenmiş olarak geliyor.

Seçiminizi 15,6 inç Full HD ekranlı ve Nvidia’nın GeForce GTX 1060 GPU’su ile almayı tercih ederseniz fiyat 1.499 dolar oluyor. İsteyenler bilgisayarlarını 17,3 inç 1080p ekranlar da yapılandırıbiliyor.

Windows dizüstü bilgisayarlar şu anda oyun oynamaya daha uygun olarak tanımlanıyor ancak bu makineler sayesinde yakında bu ünvan Linux’a geçebilir. Oryx Pro, mühendislik ve bilimsel uygulamalar için de kullanılabilir. Özellikle Apple’ın en son hayal kırıklığı yaratan MacBook Pro güncellemeleri ile hayal kırıklığına uğrayan bir çok profesyonel kullanıcı artık Linux’a geçiyor.

Ancak yine de her güzelin bir kusuru olur misali ile bu modeller Intel’in Skylake mimarisine dayanan daha eski CPU modelleri ile donatılmış ve yeni Kaby Lake işlemciler kullanılmıyor. Öte yandan Intel de henüz oyun dizüstü bilgisayarları için Kaby Lake işlemci modellerini piyasaya sürmüş değil.

Oryx Pro, süper hızlı NVMe teknolojisine dayanan M.2 SSD yuvaları ile standart SSD veya sabit sürücüler için iki yavaş 2.5-inç SATA III sürücü yuvası içeriyor.

64GB’a kadar DDR4 belleği destekliyor. İki USB 3.1 Tip C yuvası, üç USB 3.0 yuvası, bir SD Kart okuyucu, bir gigabit ethernet yuvası ve 802.11ac Wi-Fi bağlantısı var.

Bir HDMI bağlantı noktası ve iki adet Mini DisplayPort yuvası unutulmamış. Ayrıca, arka aydınlatmalı klavye ve 1080p web kamerası da bulunuyor. Dizüstü bilgisayarın pil ömrü ise henüz belirtilmemiş.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir