Genel

2016’nın en popüler 5 kripto para birimi 

By

on

Tümüyle dijital ortamda üretilen kripto para birimlerinin bu yıl içinde en öne çıkan beş tanesini sizler için derledik.

Kripto para birimleri dijital platformlarda üretilen ve genellikle en ünlüsü olan Bitcoin ile tanınan yeni bir değer birimi. Hiç bir merkezi kontrol tarafından denetim altına alınamayan bu kripto para birimleri hızla gelişiyor. Şöyle diyelim; 2010 yılında 100 dolarlık Bitcoin alsaydınız bu gün 600 bin dolarınız olabilirdi. Ancak fırsat henüz kaçmadı, hiç biri Bitcoin kadar değerli olmasa da alternatif kripto para birimleri de bulunuyor ve bunların 2016’da en öne çıkanlarını sizin için derledik.

5 – Litecoin 

Eski bir Google çalışanı olan Charles Lee, Litecoin ile mevcut kripto para birimlerinde olmayan bir dizi güncelleme sundu. Büyük ilgi gören ve geride kalan yıllarda değerini artıran Litecoin, zamanla prestij de elde etti ve perakendeciler arasında kullanılmaya başlandı. Sunduğu güncellemelerin küçük çaplı olması, yayılmasını sınırladı.

4 – Dogecoin 

Küresel alanda 200’den fazla firma tarafından kullanılan ve müşteri tabanı da güçlenen Dogecoin, yardım kampanyaları ile meşruluğunu artırmaya çalıştı. Dogecoin’in öne çıkan bir özelliği, karma algoritma Scrypt kullanması. Algoritma, özelleştirilmiş madencilik donanımı kullanılmasının önüne geçerek maden firmalarının baskın olmasını sağlamıştı.

3 – Dash 

Anonimlik ve işlem performansının artırılmasına odaklanan Dash’in temel amacı, çevrimiçi nakit sistemi olmak. Çevrimiçi kripto paralar arasında görülmemiş derecede anonimlik sağlayan Dash, düzenli olarak güncellenmeye devam ediyor. Dash’in en büyük özelliği, çoklu finansal işlemleri bile takip edilemez kılan Darksend içeriği.

2 – BlockCoin

Gerçek dünyadaki POS sistemine anında entegre olması ve çok iyi bir portföy ile sunulması, BlockCoin’in büyük ilgi görmesini sağladı. Kullanıcıları maden firmalarının nüfuzundan az da olsa kurtaran ve açık kaynaklı cüzdanı ile sürekli güncel kalan BlockCoin, ağında aktif cüzdan bulunduran kullanıcılara faiz bile ödüyor. Nighttrader sayfası aracılığıyla kullanıcılar sıfır ücret ve risk ile P2P işlemleri yapabiliyor.

1 – Bitcoin 

Tüm kripto para birimleri arasında en yaygın olan Bitcoin, çok fazla kurum ve örgüt tarafından kullanılması sebebiyle çok fazla da saldırıya maruz kalıyor. İlk kullanıcılarının çok fazla olması ve kripto para sektöründeki yeniliği sürüklemesi, Bitcoin’i yıllardır birincı sırada tutuyor.

Göden kaçmaması gereken diğer kripto para birimleri ise şöyle sıralanabilir; Ethereum, Ripple, Monero, Augur, Steem, Waves. Unutmadan ekleyelim şu anda dünya üzerine farklı amaçlar ile üretilen 700’den fazla kripto para birimi türü mevcut. Bunlar için buraya göz atabilirsiniz.

Not: Bu yazı bir yatırım danışmanlığı statüsüne sahip değildir. Kripto para birimleri merkezi denetime tabi olmayan sanal varlıklardır ve bu piyasalar yatırımcılar için büyük riskler taşımaktadır. Bu yazı sadece bilgi verme amaçlıdır ve bu denetimsiz piyasalara yatırım yapan tüketicilerin kazanç ve kayıplardan PCWorld sorunlu tutulamaz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir