Genel

2016 yılı bir saniye daha uzun sürecek

By

on

Bununla başa çıkmanız için Google yardımcı olmak istiyor.

Yeni saatini göstermeye hevesli birisi gibi Google, BT operasyonlarında çalışan herkesin zamanı sürekli merak etmesini istiyor. Ancak bunun sebebi kolundaki saati göstermek değil, 2016 yılı zaman sistemlerinde bir saniyelik bir sıçrama gerektirecek şekilde bir saniye daha uzun sürecek bir yapıya sahip.

Google BT şirketlerine ve her türlü BT altyapısına sahip kuruma, NTP (Network Time Protocol – Ağ Zaman Protokolü) sunucularını kullanarak bu sıçrama ile başa çıkmaları için yardımcı olmak istiyor.

2016’nın son günü olan 31 Aralık gecesi yeni yıla geçiş esnasında gerçekleşecek olan saniye sıçraması özellikle elektronik saatlerin dünyanın rotasyonu ile hizalı olmasını sağlamak için gerçekleştiriliyor. Bu işlem gözünüze pek önemli gibi görünmeyebilir ancak fazladan bir saniyelik değişim, sıkı senkronizasyon gerektiren uygulamalar ve hizmetler için ciddi sorunlara yol açma potansiyeline sahip.

İnternet bağlantılı cihazların çoğu tüm dünyada kullanılan açık kaynaklı bir teknoloji olan NTP aracılığıyla zaman ayarlarını sağlarlar. NTP uzun süredir standart olarak kullanılıyor. Şirketin Zaman Takımında yönetici olan Michael Shields Çarşamba günü yayınladığı bir blog yazısında, Google’ın kendi NTP sunucularını ile saniye sıçramasında tüm NTP standardına uygun çalışan sistemler için bir çözüm sağlayacağını açıkladı.

Google bu hizmeti ücretsiz olarak sağlayacak ama aynı zamanda kendi saat senkronizasyonlarını güncel tutmak, bu değişimin hangi işlemleri etkilediğini belirlemek ve arama sıralamasını doğru bir şekilde gerçekleştirmek gibi Google’ın yaptığı birçok iş için de kritik önem taşıyor.

Sıradan işletim sistemleri bir dakikalık süreyi 61 saniye gibi hesaplayamaz. Çeşitli şirketler şimdiden bu kayıp saniye için özel çözümler geliştirdiler. Ancak hala o kayıp saniye içinde gerçekleşecek veri tabanı işlemlerinin akıbetinin ne olacağı meçhıul. Bir Google temsilcisi yaptığı açıklamada geçmişte bazı Google sistemlerinin saniye sıçramasında sorun çıkardığını ancak bu durumun şirketin hizmetlerini etkilemediğini açıkladı.

Google bu saniye sıçraması ile baş edebilmek için işlemden 10 saat öncesi ve 10 saat sonrası boyunca her saat dilimini 0.0014 oranında daha yavaş çalıştıracak şekilde NTP sunucularını güncelleyecek. Bu kadar küçük bir zaman diliminde dijital işlemlerin yüzde 99,9999’u gerçekleşmeyeceği için daha geniş bir döneme yayılan saniye sıçraması büyük bir soruna neden olmayacak.

Bu şekilde kendi saatlerini ayarlamak isteyenler Google Public NTP hizmetine time.google.com adresi üzerinden erişerek bu güncellemeyi kendi sistemlerine yansıtabilecekler.

Google, 31 Aralık’ta bu işlemi yapan tek şirket olmayacak. Akamai de 24 saatlik dilim boyunca kendi saatlerini yavaşlatmayı planlıyor. Amazon ve Microsoft da geçmişte aynı şeyi yapmıştı.

Saniyelerde sıçramalar ilk olarak 1972 yılında başladı ve şimdi Uluslararası Dünya Dönüş ve Referans Sistemleri Servisi (IERS) tarafından yönetiliyor. Bu düzenlemelerin yapılması zaman içinde gerekli hale geliyor zira dünyanın dönüşü kusursuz değil. Okyanuslardaki gelgitler ve yerkabuğunun altındaki magma hareketi gibi şeylerden dünyanın dönüş hızı etkileniyor. Bu değişimler özellikle elektronik saatlerde düzenleme yapılmasını gerekli kılıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir