Genel

200.000 çekirdekli ultra süper işlemci

By

on

Princeton Üniversitesindeki bilim insanları 25 çekirdekli bir işlemci geliştirdiler. Bu işlemciler bir biri ile birleştirilerek 200.000 çekirdekli süper bir işlemciye dönüşebiliyor.

Araştırmacılar 24 çekirdekli Piton adını verdikleri yeni bir işlemci tasarladılar. Bu 64 bit işlemcinin en önemli özelliği ise 8.000 tanesinin bir araya getirilerek 200.000 çekirdekli tek bir işlemci gibi çalışabilmesi.

İşlemci hakkındaki bilgiler bu hafta içinde gerçekleşen Hot Chips konferansında ortaya çıktı. İşlemci yüksek işlem gücü gerektiren sosyal medya ağları ve bulut servisleri hedeflenerek tasarlanmış. Bu gibi ihtiyaçlar veri merkezindeki toplam işlemci gücüne bağlı olarak performans gösteriyor. Yapılan tanıtımda Piton’un Oracle tarafından açık tasarım ile geliştirilen OpenSparc T1 işlemcisi temel alınarak geliştirildiği bilgisi verildi. Bu güne kadar pek çok benzer açık kaynaklı işlemci geliştirilmiş durumda. Bu tarz işlemciler akademik veya ticari yapılarca geliştirilip daha sonra üretim kabiliyetine sahip fabrikalarda üretilebiliyor.

Piton işlemcisinin içinde beş bölüme dağıtılmış toplam 25 çekirdek bulunuyor. Her bir çekirdek 1 Ghz hızında çalışıyor ve çekirdekler bir birine “köprü” adı verilen yapılar ile bağlanıyor. Bu bağlantılar işlemciyi aynı zamanda DRAM bellek ve depolama ünitesine bağlıyor.

Her bir çekirdeğinde 64 KB olmak üzere toplamda 1,6MB L2 dahili belleğe sahip olan işlemci için bilim insanları şu anda akademik dünyada geliştirilmiş en gelişmiş işlemci iddiasındalar. Ancak bu daha önce 1.000 çekirdek içeren KiloCore işlemcisinin aksine işlemcinin içinde 460 milyon transistor bulunmasından kaynaklanıyor. Öte yandan profesyonel olarak piyasada satılan işlemciler milyarlarca transistor içeriyorlar ki Piton’un amacı akademik çalışmalar için geliştirilmiş olması. Bu sebeple şu anda bu işlemcinin hemen 200 bin işlemcili tek bir süper bilgisayar gibi çalıştığı senaryo hayata geçirilmiş değil.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir