Genel

10 Gigabit dönemi başlıyor

By

on

Her yıl depolanan ve taşınan veri miktarı ikiye katlanırken artık 10 Gigabit ağ bağlantıları sadece büyük şirketlere özel değil.

Evlerimizde kullandığımız kablolu ağ altyapısı 100 Mbit ile 1 Gigabit arasında değişir. Pek çok işletme gigabit kablolu ağ altyapısını standart olarak kullanır. Bu günlerde artık gigabit ethernet portu olmayan PC ve ağ donanımı bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Öte yandan 10 gigabit veriyolu hızını destekleyen kablolu ağ bileşenleri uzun süredir sadece çok büyük şirketlerin kullandığı bir lükstü.

Bir örnek vermek gerekirse 2004 yılında 10 Gigabit ağ bağlantısının bağlantı başına maliyeti 5.000 dolar civarındaydı. Ancak aradan geçen 10 yıldan uzun zaman zarfında özellikle Asya merkezli ağ çözümleri sağlayan firmaların yükselişi ve piyasadaki rekabetin giderek kızışması nedeniyle fiyatlar çok hızlı şekilde ucuzladı.

Bu gün küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) artık NETGEAR gibi markalardan sekiz porta sahip 10 gigabit destekli switchleri 1.000 doların altında fiyatlara satın alabiliyorlar. Bir ev kullanıcısı için bu rakam hala çok yüksek ancak yüksek veri transferi gerektiren video işleme, 3D animasyon ve benzeri işler ile uğraşıyorsanız küçük butik KOBİ’ler için bu rakamlar hem karşılanabilir hem de hayatlarını gerçekten kolaylaştıracak bir adım olur.

 

Evlerimizde 10 gigabit ağların standart hale gelmesi içinse 5 ila 10 yıl daha beklememiz gerekecek gibi görünüyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir