GamePro

YouTube Live, Twitch’e rakip olmaya geliyor

By

on

Son yılların oyun dünyasındaki en meşhur platformu Twitch, bugünlerde adından sıkça söz ettiriyor. Önceki gün uğradığı siber saldırı sonucunda tüm kullanıcılarından parolalarını sıfırlamalarını isteyen oyun yayın platformu, adeta en yoğun günlerini geçiriyor. Kısa süre önce Steam tarafından çıkarılan ve programın içerisinde yer alan Yayınlar özelliği, Twitch’e rakip olmak istese de şu ana kadar pek başarılı olamadı. Ancak bu sefer işler Twitch’in umduğu gibi gitmeyebilir.

Dailydot kaynaklı yeni bir habere göre, oyunlar ile eSpor turnuvalarının yayınlanacağı YouTube Live isminde yeni bir platform üzerinde çalışmalar durmaksızın sürüyor. Online video devi YouTube, oyun yayınlarındaki popüleritenin uzun zamandır farkında. Nitekim Google’ın Twitch’i satın almak istemesinin ardında da bu yatıyor. Google’ın 1 milyar dolarlık teklifi sonuca ulaşmazken, Twitch 970 milyon dolar karşılığında Amazon’un olmuştu. Buradan istediğini alamayan Google’ın da YouTube üzerinde yeni bir stream platformu kurması oldukça mantıklı görünüyor.

Ancak bildiğiniz gibi YouTube üzerinden hâli hazırda çok sayıda canlı etkinliğin yanında eSpor turnuvaları da düzenli bir şekilde yayınlanıyor. Ancak Google’ın YouTube Live ile asıl ulaşmak istediği, Twitch’teki içerik üreticilerini, ortakları ve müdavim seyircileri kendi platformuna çekmek. Bu da tahmin edeceğiniz gibi oldukça zor bir süreç anlamına geliyor. Sıfırdan ve çok büyük ölçekte bir yayın sistemi kurmak için Google’ın bu alanda deneyimi olan 50 mühendis işe aldığı söylenenler arasında.

Elbette şu an için YouTube Live konusunda resmi bir açıklama bulunmuyor ancak daha önce de Google’ın Twitch benzeri bir sistem ile online yayın yapılabilen bir platform kurmak istediği biliniyordu. Twitch hâli hazırda devasa boyutlara ve çok büyük bir topluluğa kavuşmuşken, tüm büyük resmi oyun yayıncıları Twitch üzerinden yayın yaparken, Google’ın işi oldukça zor görünüyor. Yine de, Google tüm teknik aksaklıkları atlatıp, doğru ortakları edindikten sonra sadece YouTube Live’a özel içeriğe sahip olursa, Twitch’in tahtı sallanabilir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir