GamePro

Xbox One: ne bekledik, ne bulduk?

By

on

2001’de piyasaya sürüldüğünde büyük yankı uyandıran Microsoft Xbox’ın, bir ”truva atı” misali oturma odalarını ele geçireceği düşünülmüştü. Bilgisayar dünyasını alt üst eden ve yeni bir oyun anlayışı getiren konsol, bu kadar abartılmasına rağmen bir oyun makinesinden daha fazlası değildi. Selefiyle aynı adı paylaşan Xbox 360, internet üzerinden Netflix uygulaması ile film ve dizi takibiyle öne çıksa da, sadece bir başka oyun makinasıydı.

“Truva Atı” yönteminden vazgeçmeyen Microsoft, form yerine fonksiyon mantalitesini değiştirmeyerek önceki Xbox modellerinin daha güçlü ve klonlanmış modeli olan Xbox One ile adeta; “Televizyonunuz için geliyoruz.” mesajı veriyor.

Yeni bir nesil için

Xbox 360, 2005 yılında satışa sunulduğunda, günümüzde yaygın olarak kullanılan uygulamalar ve cihazlar henüz ortada yoktu. Twitter’ın henüz ismi bile yokken, Facebook sadece üniversite öğrencilerinin kullandığı bir sosyal platformdu. iPhone’un çıkış tarihine 2 yıl kadar bir süre vardı. App store olarak bildiğimiz uygulama mağazaları bu kadar gelişmiş değildi. Xbox ile birlikte gelen Live Arcade adlı uygulama bugünkü anlamıyla çevrimiçi ”App Store” kavramının temelini attı. Uygulamalar için ortak bir sunucunun oluşturulması ve uygulamalara erişim sürecinin bu şekilde sağlanması bu dönemde daha önce düşünülmemiş bir yenilikti. Günümüzde de aktif olarak akıllı telefonlarda kullanılan sistem aslında özünü Xbox 360’a borçlu.

Xbox One ise tamamen yeni bir nesil için tasarlanmış. Televizyon izlemekle kalmıyoruz, hakkında tweet atıyoruz, oyun oynamakla kalmıyoruz oyun içi videoları online platformlarda paylaşıyoruz. Neredeyse her aktivitemizin artık online bir yanı var ve bilgisayarların artık disk sürücüleri bile yok. Telefonunuzun dahili sekreteri(Siri) ile konuşabilmenin yeni sayılmadığı bir çağda yaşıyoruz artık.

Xbox One’ın gözü yükseklerde. Xbox One, oturma odanızda bir taraftan kablolu TV keyfini sürerken, diğer taraftan son çıkan oyunları oynayabileceğinizi, online yayınları izleyebileceğinizi ve hatta görüntülü arama yapabileceğinizi bile vaat ediyor. Konsol tüm bu vaatleri yerine getirse de Microsoft yutabileceğinden daha büyük bir ısırık almış gibi. Xbox One gerçekten de yeni nesil bir konsol, eski takipçilerini kırmadan geniş bir kitleye hitap ediyor ama programlama bakımından zayıf kaldığını da belirtmek durumundayız.

Kablolu yayından daha fazlası

Kablolu yayına veya bir uydu servisine üyeliğiniz olmayabilir. Dizi, film ve video ihtiyacınızı Xbox One ile neredeyse kusursuz bir şekilde entegre edilmiş Netflix, Hulu Pulus, Amazon Instant Videos gibi uygulamalardan karşılayabilirsiniz. Xbox One’da yapacağınız eylemler için ise sesli komutlar kullanılabiliyor. ”Xbox, Bing South Park” komutunu verdiğinizde (evet Microsoft’un Bing Search sevdası bitmiyor ve ”Search” fiili yerine ”Bing” komutunu kullanmak zorunda kalıyorsunuz.) South Park ile ilgi tüm veriler, bölümler en uygun nereden ulaşabileceğiniz bilgisi ile bir anda karşınıza geliyor.

Xbox One’ın sesli komutlarını kullanmanın ayrı, mistik bir havası var. İstediğiniz diziyi izledikten sonra ”Xbox, play Forza Motorsport 5” dediğinizde oyuna bıraktığınız yerden, herhangi bir yükleme ekranı karşısında beklemeden, devam edebiliyorsunuz. Bu durumda son oynadığınız oyunun Forza Motorsport 5 olması gerekse de, sesli komutlar diğer oyunlar için de geçerli.

Sisteme alışmak biraz zaman alıyor. Oyun ve dizi isimleri komut algılama işini zorlaştırıp bir kaç kere söylediğinizi tekrar ettirse bile aynı komutu oyun kolu ile yazmanız çok daha uzun bir süre alıyor.

Çıkışında dahili olarak bulunun uygulamalar bakımından ise Xbox One’ın kapatması gereken büyük açıklar var. Bunlardan en büyüğü ise YouTube uygulamasının bulunmaması (Microsoft Kasım ayında Youtube’un yakında geleceğinin sinyallerini vermişti.) Çevrimiçi müzik erişimi için ise ”Spotify” ve ”Pandora” gibi uygulamaların daha iyi olacağı kanaatindeyiz.

Xbox One, odanızda bulunan diğer dijital cihazların birbirleri ile iletişim kurmasını sağlayan DLNA (Digital Living Network Alliance) özelliğini sağlasa da Microsoft’un bu konuda da eksikleri bulunmakta. Xbox One yerel ağınızda bulunan DLNA sunucularına erişimi mümkün kılmıyor bu yüzden de veri paylaşımı kısıtlı.

Yeni nesil grafik destekli oyunlar

Sesli komutlar ve uygulamalar bir yana 500 dolardan satışa çıkan konsolu tercih edenlerin asıl hedefi yeni nesil grafiklere kavuşmak. Xbox One sahip olduğu donanım sayesinde, yeni nesil grafik deneyimini gerçekten de eksiksiz bir şekilde ortaya koyuyor.

Test oyunlarımızdan biri olan Ryse: Son of Rome oyununda inanılmaz grafik kalitesi sunan yeni modelin PlayStation 4’ten geri kalır bir yanı yok. Forza Motorsport 5 yarış simülatörü olarak eşsiz bir deneyim sunarken yüzlerce zombinin arasından geçtiğimiz Dead Rising 3 oyununda da herhangi bir performans kaybı, donma, takılma yaşamadık. Xbox One eski nesil konsolların ulaşabileceğinden daha ileri bir düzeyde.

Oyun yüklemeye gelince: Evet, oyunları hard diske yüklüyorsunuz. Yüklemenin ne kadar sürede tamamlanacağı oyuna ve diskinize bağlı olarak değişiyor. Çoğu oyun, indirilirken veya DVDden yüklenirken, ”oynamaya hazır” olarak görünüyor. Bu noktaya ne kadar sürede ulaşacağınız ise oyundan oyuna değişmekte.

Game DVR sistemi güzel fakat kullanışsız

”Game DVR” inanılmaz bir özellik. Sadece bir komutunuzla (Xbox, record that) oynamakta olduğunuz oyunun son 30 saniye ile 5 dakika arasındaki bir süreyi direkt kayıt edebiliyorsunuz (30 saniye veya 5 dakika arasındaki süre size bağlı.)

Çok iyi bir şekilde entegre edilmiş olan kayıt sistemi, test ettiğimiz oyunlarda da karşımıza çıktı. Oyun içinde beklenmedik bir şekilde; “Bir klip kaydedildi.” yazısı ile sürecin tamamlandığını belirten Xbox One, keşke kayıt etseydik dediğimiz yerleri işlenmiş bir şekilde önümüze koydu.

Tek problem kalitenin kötü olması. Problem çözünürlüğün veya saniye başına düşen kare sayısının düşük olmasından kaynaklı değil (720p, 30kare ile kayıt mümkün.) Düşük bit oranı ve kodlama parametreleri, kalitenin düşük olmasında baş etkenlerden. Test ettiğimiz oyunlardaki grafik güzelliğini tamamen yok eden render sistemi Forza Motorsport 5’i tamamen bulanık gösterirken, Killer Instinct oyununda hemen hemen bütün detayları yok ediyor. Bit oranının yüksek olmaması, kayıt edilen videoların oyunlardaki “yeni nesil grafik” havasını yok ederken gereğinden fazla yer kaplaması Microsoft’un codec sisteminde bir değişikliğe gitmesi gerektiğini gösteriyor.

Birinci sınıf bir oyun kumandası

Sevilen Xbox 360 kumandasının dizaynını taban alan ve daha da estetik bir hale getiren yeni model müthiş. Önceki modelinden biraz daha küçük olan kumanda daha duyarlı bir donanıma sahip. Ayrıca tasarımında yapılan iyileştirmeler tuşları daha yakın hale getiriyor ve kullanımı kolaylaştırıyor.

Trigger (tetik) tuşlarının titreşimli olması bazı oyunlarda işinize yararken bazılarında rahatsız edebiliyor.  Oyun kumandasının bir iyi bir de kötü yanı var: Kötü olan kumandanın ne kadar şarjının kaldığını öğrenmenin herhangi bir yolu yok. İyi olan ise bir çift kalem pil 20 saat kadar ömür sunmakta.

Oyun kumandasında olduğu gibi yeni kulaklık da eskisinden daha iyi. Önceki modele göre daha iyi ses kalitesi sunan yeni model, daha konforlu dizaynı ile uzun oyun seansları için rahatlık sunuyor. Oyun kumandasına bağlanan kulaklığın ise pile ihtiyacı yok. Başta rahatsız edici görünebilen bağlantıya alıştıkça böylesinin daha iyi olduğu kanısına vardık. Sessize alma ve ses düzeyi denetimlerine ulaşım, oyun kumandasının arka orta kısmında bulunan tuşlar ile kolaylaştırılmış.

HDMI Girişi

Xbox One’da bulunan HDMI girişini dilediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz. Uyumlu bir kablolu yayın çıkışını Xbox One girişine bağlayabilir ve ikisi arasında aktif geçiş yapabilirsiniz. Aynı kullanım sadece kablolu yayınınızla sınırlı kalmıyor, receiver gibi diğer dijital cihazları da Xbox One’a bağlamanız mümkün.

Sistemine kayıt edilmiş sesleri otomatik algılayan ”Xbox, on” komutuyla konsolu uykusundan uyandırmak da oldukça rahat. Kullanıcılar sisteme kayıtlı olan sesleri sayesinde Xbox One’ı daha kolay aktif hale getirirken konsol kullanıcıyı algılıyor ve sisteme otomatik giriş yapıyor.

Sesli komutlar yoluyla, televizyon kanallarının yayın programlarına ulaşabildiğiniz gibi istediğiniz kanala da kumandanız olmadan geçiş yapabiliyorsunuz. Fakat Xbox One DVR’ınızda bulunan yüklü programları algılayamıyor. Bundan dolayı sesli komutlar ile bu programlara erişim maalesef mümkün değil. Yani kumandanızı bir kenara atamıyorsunuz, sadece daha az kullanıyorsunuz. Yine de kanal değişimi için sadece kanal ismini söylemenin yeterli olmasının bizce tadı başka.

Cihazlar arasındaki geçişi kolaylaştıran HDMI çıkış ve girişleri sayesinde oynamakta bulunduğunuz oyundan kablolu yayınınıza, kablolu yayından Xbox One da yüklü bulunan Netflix gibi uygulamalara geçmek mümkün. Hatta PlayStation 4’ünüzü Xbox One’ın HDMI çıkışına bağlayabilir ve gecikmeler olmadan PlayStation 4’ün de tadını çıkarabilirsiniz. Geçiş süresini kısaltan ve kolaylaştıran teknoloji sayesinde; daha çok vakit, daha çok oyun.

Yeni Kinect

Xbox One ile gelen diğer ekipmanlar gibi Kinect de eski modelinden daha iyi. Daha küçük olan yeni model eskisine göre az ışıkta daha iyi performans veriyor. Gelişmiş sensörü sayesinde daha geniş bir çerçeveyi algılayabilen yeni Kinect artık küçük odalarda da kullanılabilir. Tek rakibinden $100 daha fazla mal olmasına sebep olsa da, yanında bir de dahili kamera ile gelen Kinect, Microsoft’un Kinect satışlarını artırmak için kullandığı bir pazarlama yöntemi olarak kalıyor. Sesli kullanımı gayet iyi ancak hâlâ açıklıklar var. Algılama oranı yüzde 80 civarı olan sistemde iyileştirmelere gereksinim duyuluyor.

Sisteme kayıtlı komutları (sign in, play, watch vb.) öğrendiğiniz zaman, komut sistemi çalışmadığı zamanlar dışında, oldukça rahat bir kullanım sağlayabiliyorsunuz. Verilen komutlarda yüzde 80- düzeylerinde bir algılama oranı söz konusu. Algılamanın başarısız olduğu durumlarda komutları tekrar etmek ise bazen sinir bozucu bir hal alabiliyor. Komut sisteminin ve diğer arayüzlerin, kusursuz oranıyla çalışan tuş sisteminin düzeyine çıkmayı hedeflemesi gerekiyor diye düşünüyoruz.

Sesli komutlar, söylediğinizi tekrar etmek zorunda kalsanız da, çoğu zaman tuşlardan ve menülerden daha hızlı bir deneyim sunuyor. Yeni Kinect’te büyük ilerleme kaydedilmiş ama bunun ne kadar kullanılacağı kullanıcının elinde.

Dikkate değer noktalardan sonuncusu ise biraz zahmetli olsa da tutma, bırakma, sürükleme gibi el mimikleriyle Xbox arayüzünde hareket edebilmeniz. Elbette bu özellik de kusursuz çalışmıyor, kullanıcının her el hareketini algılamasından dolayı bazen televizyon izlerken, kendinizi Xbox ayarlarında bulabiliyorsunuz.

Yetersiz özelleştirme ayarları

Ayarlar oldukça basit düzeyde. Oyunlarınızın, kayıtlı senaryolarınızın ve indirmekte olduğunuz içeriğin ne kadar yer kapladığını görmenin bir yolu yok. Oyun listesinden yüklemek veya silmek istediğiniz oyunlara ulaşabiliyorsunuz fakat oyun boyutlarını öğrenemiyorsunuz. Bu ise 500GB hard diskinizde ne kadar yer olduğunu bilememenize yol açıyor ve gerektiğinde neyi sileceğinize karar veremiyorsunuz.

Aynı şekilde oyun veya güncelleme indirirken de hızınızı veya indirmenin bitişi için kalan süreyi göremiyorsunuz. Ekranda çıkan bildiriler sayesinde yeni bir güncellemenin çıktığından haberiniz olsa da, maalesef güncellemenin başarı ile yüklendiğine dair bir bildirim bulunmamakla birlikte güncellenin ne içerdiğini de görememekteseniz. Durum böyle olunca Microsoft’un kullanıcı isteğine bağlı olarak ilk getireceği güncellemede bu özelliklerin ekleneceğini düşünüyoruz.

Online paylaşım yetersiz

Ne yazık ki, Xbox One online paylaşımı kolaylaştırmıyor. Canlı yayın için kullanılan Twitch ve Ustream gibi programları desteklemeyen Xbox One sistemi ayrıca Facebook ve Twitter gibi platformlarda da paylaşma yapmanıza olanak sağlamıyor. Televizyon reklamlarında bile hashtag’lerin olduğu günümüzde Xbox One’ın bu ayrıntıları bünyesinde bulundurmaması sosyal paylaşım bakımından eksikliğini apaçık ortaya koyuyor.

Upload Studio programı ile düzenleyebileceğiniz Game DVR ile kayıt ettiğiniz videoları SkyDrive’a yükleme olanağınız olsa da sosyal paylaşımın olmaması videoları yüklemenizi tamamen amaçsız bir hale getiriyor.

Ayrıca oyun içi kareleri kayıt etmek için herhangi bir özellik bulunmamakta. Bu bakımdan yavaş olacak ses komutları yerine bir tuş kombinasyonun programlama tabanına eklenmesi gerekiyor.

Sessiz, güçlü, genellikle açık

Anladığımız kadarıyla Microsoft, Xbox One’ı kapatmanız gerektiğini düşünmüyor. İlk açıldığında hazır hale gelmesi neredeyse bir dakika gibi uzun bir süre alıyor. Bekleme konumundan açılması ise 15 saniye sürüyor, TV ve alıcılar da aynı sürede açılıyor bu yüzden konsolun açılması daha hızlı olabilirdi. Bekleme modunda oyun indirme ve sistem güncelleme işlemlerini de yerine getirebilen konsol neredeyse hiç ses çıkarmıyor.

Bizi etkileyen başka özelliklerinden biri ise, konsolun son oynadığınız oyunu bekleme modunda olsa bile kayıtlı halde bulundurması. Evet, doğru duydunuz Ryse oynarken Xbox One’ı kapatabilir, dünyevi işlerinize dönebilir ve geldiğinizde tekrar oyun listesinden Ryse’ı seçerek kaldığınız yerden oynamaya devam edebilirsiniz. Yeni nesil grafiklerin yanında bekleme ekranını da kısmen ortadan kaldıran özelliğiyle Xbox One yeni nesil konsol imajını tam anlamıyla taşıyor.

Hangi işlemi yaparsanız yapın Xbox One en fazla bir fısıltı kadar ses çıkarıyor ve kesinlikle PlayStation 4 ve diğer konsollardan daha sessiz çalışıyor. İşlem yapılmadığında prizden 70Watt güç çeken konsol sadece 40dB ses çıkarıyor. Ses düzeyini ölçmenin pek mümkün olmadığı bekleme modunda ise Xbox One 18Watt ile çalışıyor. Grafik bakımından yorucu oyunlar oynadığınızda ise güç kullanımı 125Watt’a kadar çıksa da ses seviyesi 45dB’nin altında kalıyor.

Xbox Live Gold üyeliği zorunlu değil fakat gerekli

Xbox One’ı kullanmak için Xbox Live Gold üyeliği almak zorunda değilsiniz fakat konsolun sunduğu bütün özelliklerden yararlanmak için Live Gold üyeliği olmazsa olmazlardan. Yıllık servis ücreti $60 civarında olan Gold üyeliği kullanmadan Xbox One’ınızla ilgili göz dolduran işlemler yapmanıza pek olanak verilmemiş. Oyunları online oynamak için zaten bir gereklilik olan Gold üyeliği ayrıca Netflix Hulu Plus ve diğer çevrimiçi medya servislerine ulaşım için almak zorundasınız. (Uygulamalar için de ayrıca ödeme gerekmekte.)

Televizyon, çevrimiçi yayınlar ve oyunlarla birleşimin hedeflendiği bir konsolda böyle müşteri karşıtı tutum yeni nesil konsolda da devam etmiş. Xbox One ile çevrimiçi yayın uygulamalarına, Skype gibi iletişim programlarına ve hatta Internet Explorer’a bile erişim Gold üyelik olmadan mümkün değil. Ayrıca yeni konsolla birlikte gelen Game DVR, OneGuide TV(yayın akışına bakma özelliği) ve SkyDrive gibi kullanışlı yeni özelliklere de tıpkı diğer uygulamalarda olduğu gibi Gold üyelik olmadan erişim mümkün olmayacak. İyi haber ise birden fazla kullanıcı tarafından kullanılan Xbox One’lar için bir tane Live Gold üyeliği yeterli. Xbox One’ınıza Gold üyeliğinizi aldığınızda, diğer kullanıcıların Xbox Live üyeliği olsun ya da olmasın, üyeliğin getirdiği ayrıcalıklardan yararlanması mümkün.

Sonuç

İyi veya kötü tüm özelliklerini hesaba kattığımızda Xbox One harika bir teknoloji parçası ve yeni model bir iPad ile aynı fiyata mal oluyor. Eksik olan noktalar bulunsa da, Microsoft’un önümüzdeki aylarda hiç şüphesiz bu noktaları düzelteceğini düşünüyoruz. Düzeltilmesi gereken en büyük eksiklikleri ise Game DVR codec sistemindeki yetersizlik, çevrimiçi oyun yayınının mümkün olmaması ve sosyal medya entegresinin tam olarak oturtulamamasını sayabiliriz. Paylaşımı seven kullanıcılar için ”SkyDrive’a yükle sonra ne yaparsan yap” çözümü yeterli değil. Ayrıca Nexflix ve HuluPlus gibi uygulamalara erişim için gereken saçma Live Gold üyelik gereksiniminin de kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz.

Unutmamak gerekiyor ki Xbox One daha yeni çıktı. Tıpkı ilk çıktığında kullanışsız ”Blades” arayüzünü kullanan Xbox 360 gibi. Bu yüzden önümüzdeki 1-2 yıl içinde ne gibi değişiklerin olacağını düşünmek bile heyecan verici. Konsol çıkışıyla birlikte çıkan oyunlar arasında ”almazsam olmaz” niteliğinde oyunlar bulunmuyor ancak eski nesil konsollara oranla çok daha iyi oyunlar şu an satışa sunulmuş durumda. Bu oyunlar hem vereceğiniz parayı hem de vaktinizi hak ediyor, ayrıca yeni konsolun gücünü ortaya koyuyor. Xbox One’ı sadece ileride iyi olur diye düşünerek almanız haksızlık olur zira şu anki haliyle 500 dolara fazlasıyla değiyor.

Recommended for you

1 Comment

  1. Ygit

    Mart 21, 2015 at 6:31 am

    Geçen Günler’de xbox one aldım ama bi türlü forza 5 oyununu kardeşim ve ben anı anda oynayamadık bunun bir Çözümü varmı lütfen yazarmısınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir