GamePro

Watch_Dogs incelemesi

By

on

Yeni nesil en sonunda oyuncularıyla buluştu. Ama ilk bakışta görünen o ki, şimdilik eski nesilden pek de farkı yok gibi. 2 yıl önce duyurulduğunda PS4 ve Xbox One gibi platformlarda yeni nesil oyunların öncülüğünü yapacağı söylenen hack temalı, açık dünya tarzı bir oyun olan Watch_Dogs, belki de ulaşılması imkansız bir takım özellikler vaat etmişti. Yeni nesil bir GTA oyunu henüz ufukta görünmezken, bir nevi rakibi sayılabilecek bu yeni oyunu sizler için inceledik.

Yakın gelecekte Chicago şehrinde geçen oyun etik dışı bir karaktere sahip. Oyun, hacker, süper suçlu ve insanların koruyucusu rolünü üstlenebilen Aiden Pearce’ı konu alıyor. Yanlış giden bir işin aile fertlerinden birinin canına mal olması sonucu intikam yemini eden Pearce, kendini kötü niyetli şirketlerin her daim vatandaşları güvenlik kameraları sayesinde izlediği daha büyük bir komplonun içinde buluyor.

20 saatlik hikaye süresi boyunca gösterdiği garip davranışlardan dolayı Aiden’ı sevmek oldukça zor. GTA oyunlarındaki psikopatlar gibi yayaları eziyor, öldürüyor ve bütün bunları yaparken fevkalade hack yetenekleri ile kurbanlarının telefonlarını dinleyebiliyor, banka hesaplarını boşaltabiliyor, sağlık sorunlarını gözden geçirebiliyor ve cinsel kusurlarına kadar ilişkilerinde bulunan bütün problemleri öğrenebiliyor.

Arada sırada önümüze çıkan ve diğer suçluları yakalamamızı sağlayan ipuçları dışında bütün bu yaptıklarının hiçbir anlamı yok. Sırf yapabildiği için bu eylemleri gerçekleştirmesi ve kendisi de bu suça dahil olurken hükümetin vatandaşlarını izlemesinden şikayetçi olması, karakterin riyakar yönünü de ortaya koyuyor.

Aiden’ın hack yeteneği, görevlerde ve kaçışlarda daha etkin bir rol oynuyor. Telefonundaki tek bir tuşa dokunarak takipçilerinden kaçmak umuduyla trafik ışıklarını kırmızıdan yeşile çevirebiliyor, kendini ifşa etmeden sigorta kutularını patlatıp korumaları etkisizleştirebiliyor ve yollara gömülü halde bulunan kapanları bir anda ortaya çıkarıp takipçilerinden kurtulabiliyor.

Sahip olduğu bu süper hack yetenekleri gerçek hayattan çok uzak da olsa bütün bir şehri oyun oynayabileceği bir alana dönüştürmesi bakımından eğlenceli bir hal alıyor. Ya da bütün bunları bir yana bırakıp oyunu herhangi bir GTA oyunu gibi oynayabilir, takipçilerinizi uzun yoldan ekmeye çalışabilirsiniz. Oyuncuya sıkışık bir durumdan çıkmak için takip edebileceği farklı yöntemler tanıması Watch_Dogs’a tazeleyici bir hava veriyor.

Bu hava, herhangi bir çatışmaya girmeden gizlice tamamlamanız gereken görevlerde ise daha belli oluyor. Watch_Dogs’da Assasin’s Creed oyunlarındakine benzer bir takım temel gizlilik(stealth) kontrolleri bulunuyor ama en iyi gizlilik yöntemi, etrafınızda bulunan kameralar sayesinde bulunduğunuz ortama kuş bakışı bir açıdan bakabilmeniz ve amacınız yönünde sıcak çatışmaya girmeden hedefinizi etkisizleştirmek için takip edebileceğiniz yolları keşfetmeniz oluyor.

Düşmanınızın üzerinde bulunan bir el bombası uzaktan imha edilebilir, yakınlarında bulunan bir buhar borusu patlatılabilir veya geçip gitmeniz için gerekli zamanı kazanmak üzere herhangi bir aracın alarmını öttürebilirsiniz. Tüm çareler tükendiğinde ise telefonunuzu bir kenara atıp çetin bir çatışmaya girebilirsiniz.

watchdogs

Yeni nesil yüksek grafiklere sahip açık dünya bir oyun olsa dahi, Watch_Dogs özellikle GTA oyunlarına benzemesi ve birçok oyundan arta kalan yönlerin birleştirilmesi ile ortaya gelmiş bir hava vermesinden dolayı kendi kimliğini ortaya koymakta zorluk çekiyor. Hack olayı ilginç olmasına rağmen araba takiplerinin ve çatışmaların gölgesinde kalması ve bunların diğer sıradan oyunlarda da bulunması, oyunun ilk fragmanlarında verdiği havaya ulaşamamasına sebep oluyor.

Daha da kötüsü PS4, Xbox One ve PC versiyonlarında çok daha iyi grafiklere sahip olmasına rağmen şehir halkının mekanik ve soğuk davranışı, GTA ve Saints Row oyunlarındaki daha renkli olan şehir halkını mumla aramanıza yol açıyor. Watch_Dogs, heyecanlı bir kaç yan görev dışında haritasına aşırı ve aynı zamanda gereksiz derecede özenin gösterilip kendini tekrar eden küçük oyunlara sahip olması ve “kişilik” eksikliğinden dolayı da hayal kırıklığı yaratıyor.

Özünde hızlı arabalar, kaotik bir hava ve etik dışı eylemlerden öteye gidemeyen Watch_Dogs aslında geçtiğimiz yıllarda önümüze çıkan oyunların sadece grafik açısından yenilenmiş bir versiyonu gibi. Ayrıca üzülerek belirtmemiz gerekiyor ki, özellikle GTA oyunlarında karşımıza çıkan ve keşfedilmeyi bekleyen bir çok gizli yer veya easter egg tarzı gizli malzemeler Watch_Dogs’da bulunmuyor.

İlk çıkan Assasin’s Creed oyunundaki gibi, Watch_Dogs kendisinden sonra gelip hack özelliğini sadece bir tuşa basmaktan öteye geçirecek, önümüze daha ilginç karakterler sunacak ve karamsar bir GTA versiyonu gibi hissetirmeyecek yeni oyunların bir nevi deneme sürümü gibi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir