GamePro

Ubisoft’un E3 karnesi

By

on

Ubisoft, önceki gün gerçekleştirdiği basın toplantısında, E3 2014’de oyun meraklılarının beklediği yeni oyunları tanıttı. Los Angeles Toplantı Salonu’nda gerçekleşen sunumu kaçıran okuyucularımız için Ubisoft’un müjdelediği oyunların bir listesini derledik.

Far Cry 4

Ubisoft oyun tanıtımlarına Far Cry 4 ile başladı. Yeni oyun karlı Himalayar’da geçerken izlediğimiz trailerda ana karakterimizin külüstür bir otobüs içerisinde ürkütücü ve saldırgan bir maymunun bakışlarından sakınırken pasaportunu bulmaya çalışmasını izliyoruz

Hikaye odaklı trailer yüksek bir kaliteye sahipken karakter modellemeleri ve animasyonlar oldukça gerçekçi ve seslendirmeler oldukça başarılı. PS3 ve Xbox 360 sürümleri çıkacağından melez bir nesil olarak tanımlayabileceğimiz bu yeni oyun PS4 veya Xbox One donanımlarını pek de teste tabi tutacakmış gibi görünmüyor.

Belirtmemiz gereken noktalardan biri ise hikayedeki kötü adamımız. Korkutucu derecede çılgın olan bu sarışın düşmanımız kendi adamlarından birini öldürürken bile tereddüt etmiyor.

Kısacası yeterince kötü bir adam. Neden bütün oyunlarda böyle kötü kahramanlar olmuyor ki?

Just Dance 2015

Just Dance Nintendo Wii’ye ilk çıktığından müzikleri ve kolayca hakim olunabilen hareketleri ile büyük bir başarı sağlamıştı. Yayıncı bu başarını gösterdiği yeni isimler ile devam ettirirken sunumundan bunlardan en yenisi olan Just Dance 2015’i tanıttı.

Oyun içi görüntülerine dayanarak rahatça söyleyebiliriz ki Ubisoft, yeni oyunu için eski formülünden vazgeçmemiş. Pharrell Williams ve Ellie Goulding gibi sanatçıların parçalarınıda içeren yenilenmiş bir çalma listesi dışında yeni diyebileceğimiz noktalar bulunmamakta.

Ubisoft ayrıca oyuncuların akıllı telefonlarına indirebileceği Just Dance Now adında başka bir uygulama daha tanıttı.  Bu uygulama sayesinde akıllı telefonunuzu konsolunuz ile ilişkilendirebiliyor ve telefonunuzu oyun kumandası olarak kullanabiliyorsunuz. Ayrıca Wii versiyonun aksine bu uygulama sayesinde sınırsız sayıda kişi ile birlikte oynayabiliyorsunuz. Uygulamanın başarılı olup olmayacağını ise zaman gösterecek.

Tom Clancy’s The Division

The Divison, içinde rahatça gezebildiğimiz open-world bir New York şehrini taktiksel muharebe ve derin RPG özellikleri ile birleştiren yeni aksiyon oyunumuz.

Sunum Büyük Elma(New York)’nın zaman içinde nasıl kaosa yenik düştüğünü gösteren bir CG trailer ile başlıyor. Boğuk bir ses trailerın başında kahramanımız ortaya çıkana kadar hikayeyi anlatıyor. Trailerın bitmesine yakın şehirden geriye kalan harabelerde bir grup tarafından saldırıya uğruyoruz.

Bundan sonrası ise beklenildiği gibi tansiyon artıyor ve şehrin kuşbakışı bir görüntüsü ile trailerımız sonlanıyor. Son olarak, zaten daha önceden de bildiğimiz gibi oyunun 2015’e atıldığı belirtiliyor.

The Crew

Yarış oyunları son sürat devam ediyor. Microsoft Forza Horizon 2’yi çıkarmaya hazırlanırken Sony de boş durmuyor ve yeni yarış oyunuyla oyuncuların önüne çıkıyor. İsimden de anlayabileceğimiz üzere oyun ekip bazlı bir oynanışa sahip olup tamamlamanız gereken bir takım görevleri içeriyor.

Soru-Cevap kısmı başlamadan önce ise kısa bir CG trailerı oyunun aromasından biraz oyunculara tattırıyor. Son olarak ise “11 Kasım” tarihi ekranda beliriyor. Henüz bunu söylemek için erken de olsa, The Crew’ün bu sonbahar da diğer isimlerin gölgesinde kalacağını düşünüyoruz.

Assassin’s Creed Unity

Son zamanlarda Assasin’s Creed serisi zorlu yollardan geçiyor. Serinin üçüncü oyunu ana hikayeden kopması ve oyun içi sorunlara sahip olmasından dolayı ağır bir şekilde eleştirilirken Ubisoft bu sorunu geçtiğimiz yıl Assasin’S Creed: Black Flag ile çözmeye çalışmıştı. Bu ise yanında daha büyük bir soruyu beraberinde getirmişti: Seri, macerasına yeni nesilde devam edecek kadar güçlü müydü?

Görünüşe bakılırsa öyle. Bu sefer oyuncuları Fransız İhtilali’ne götüren tarihi macera oyunu Assasin’s Creed: Unity serisinin son oyunu. Kanlı çatışmaları gösteren bir CG trailerı merakla beklenen 4 kişilik Co-Op oynanış moduyla ilgili yeni bir kaç ipucu vererek sonlanıyor.

Oyun içi videonun gösterildiği sunumda Ubisoft’un serinin önceki oyunlarına göre kendini geliştirdiğini; daha büyük binalara, daha kalabalık gruplara ve daha detaylı dokulara yer verdiğini görüyoruz. Kalabalık içinde gizlenme ve şehir içinde takip gibi tanıdık özelliklere sahip geçtiği zaman dilimi yeni oyuna tazeleyici bir hava veriyor. Eagle Vision ile önceki oyunlarda olduğu gibi hedefinizi bulabiliyor ve takibi başlatabiliyorsunuz.

Bu yıl biraz daha az ilgi çekse de tıpkı Black Flag’de olduğu gibi Ubisoft’un, Assasin’s Creed: Unity ile bizi şaşırtacağını düşünüyoruz.

Shape Up

Shape Up bilindik spor oyunlarından biraz daha farklı. Diğer oyunlarda bulunan yavan egzersizlerin aksine Shape Up’da oyuncuların tamamlaması gereken meydan okumalar bulunmakta. Bu özelliği sayesinde oyuncuları yüksek puanlar almaya ve arkadaşları ile yarışmaya teşvik ediyor.

Örneğin oyunlardan birinde oyuncu kelimenin tam anlamıyla kendisiyle yarışıyordu. Guitar Hero veya Beatmania benzeri bir ritim oyununda daha önce gösteridiği performansı kaydeden ve aynı anda ekrana sunan Kinect neredeyse sahte bir multiplayer modu yarattı.

Başka bir demoda ise iki oyuncu yan yana birbirleriyle yarıştı. Ekranda bulunan sayacı şınav çekerek doldurmaya çalışan oyuncular ekranda beliren görevleri sırayla tamamlamaya çalıştılar. Neşeli havası ve yarış ögesi ile ev partilerinde tercih edilebilecek bir oyun ortaya konulmuş.

Valiant Hearts

UbiArt Rayman Legends ve daha da yakınlarda çıkan Child Of Light gibi sanatsal ve etkileyici isimlere imza atmıştı. Valint Hears ise Birinci Dünya Savaşı’na duygusal bir yaklaşımı ele alan ve yukarıda belirttiğimiz oyunlar ile aynı teknolojiyi kullanan son oyun.

Kısa bir trailerda, bir zamanlar tanıdığı askerlerin mezarları üzerinde yatan ve kanlı çatışmalar arasında kalan bir köpeğin yürek burkan görüntülerini gösterirken oyunun biçimine veya oynanışına ait herhangi bir öge gösterilmedi. Yine de ilgimizi çekmek için bu kadarı yeterliydi.

Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege

Tom Clancy’s Rainbow Six son zamanlarda çok göze batmazken, bu yılki E3’den önce bir takım köklü değişikliklerin yapılacağı kulağımıza gelmişti.

Yeni çıkan trailer Co-Op oynanan rehine kurtarma senaryolu bir oyun moduna ait görüntüleri gözler önüne sererken, oyuncuların oyun içinde takip edebilecekleri taktikleri oyun içinde konuşarak belirleyebileceklerini, kurşunların duvarları harap ettiğini gördük. Çevrede bulunan yok edilebilir ögeler etkileyiciyken klasik taktik bazlı oynanış sistemi oyunlar için çok önemli bir konuma sahip olan noktalardan biriydi.

Nispeten daha hızlı bir atmosfere sahip oyunların çıktığı günümüzde Rainbow Six bu bakımdan oldukça özlenmişti. Modellemeler ve kaplamalar dudak uçuklatan bir seviyede olmasa da, oynanış sistemi oyuncuların uzun süredir istediklerini tatmin ediyor. Hem kim bilir belki de resmi çıkış tarihinden önce görsel olarak da bazı iyileştirmeler yapılabilir.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir