GamePro

Twitch videolarının sesi kısıldı

By

on

Binlerce oyuncu bugün bir sürpriz ile karşılaştı. Twitch’e yükledikleri videoların sesleri kısılmıştı.

Oyuncuların video paylaşımı için en çok tercih ettiği servislerden biri olan Twitch, bu günden itibaren oyun videolarının seslerini kısmaya başladı. Bunun sebebi ise arka planda bulunan telif hakkına sahip müzikler.

Twitch ilk kurulduğunda amacı yalnızca canlı oyun turnuvalarının izlenebilmesini sağlamaktı. Ancak zaman içerisinde devasa bir oyun videoları arşivine dönüşmüş oldu. Oyuncular yalnızca oyun oynanış videolarını eklerken, kimi zaman arka plana telifli müzikleri eklemeye başladılar. Ayrıca kimi zaman oyuncuların mikrofonlarından gelen ortamdaki dış müzik oyuna girmiş oldu.

Twitch diğer sosyal paylaşım sitelerinin aksine videoları tamamen kaldırmadan, yalnızca seslerini kapatmayı tercih etti. Böylece oyuncular halen müziksiz olarak ilgili videoları izleyebiliyorlar.

Aynen Facebook, Vimeo gibi servislerde kullanılan Audible Magic müzik tanıma yazılımını kullanan Twitch, tüm arşiv videolarındaki müzikleri taramaya ve telifli müzik varsa seslerini kısmaya başladı. Yani sizin videonuzda da böyle bir arka plan müziği varsa, yakında sesi kesilebilir!

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir