GamePro

Twitch, oyun satışına başlayacak

By

on

Popüler canlı oyun yayınlama platformu, 51 oyunun satışına başlıyor. Yakında bu sayı artacak.

Yaklaşık bir milyar dolara 2014 yılında Amazon’un satın aldığı canlı oyun yayın platformu Twitch oyun satış işine giriyor. Şu anda satışa sunulacak 51 oyundan 39’unu çalıştırabilmek için oyunu satın aldığınız bilgisayarda Twitch masaüstü uygulamasını kurmuş olmanız gerekiyor. Geri kalan 12 oyunun çalışması için de farklı bir yazılım veya hesap gerekiyor. Bu oyunların beş tanesi Ubisoft’tan Uplay üyeliği ve Trion Reactor içinse Glyph üyeliği gerekiyor. Kısacası satın aldığınız oyunları oynamak için öncelikle Twitch ve sonrasında başka hesaplara ihtiyacınız olacak.

Twitch’ten oyunlar iki farklı yöntemle satın alınabiliyor. Kullanıcılar, oyun hakkında bilgi veren sayfa üzerinden veya bir canlı yayıncı oyunu oynarken aynı sayfadan satın alma işlemi gerçekleşebiliyor. Twitch’in gelir paylaşım planını seçen yayıncılara, yayıncının sayfası üzerinden yapılan oyun satışlarında yüzde 5 komisyon verilecek. Bütün satın alma işlemleri ise temelde Amazon üzerinden gerçekleşecek. Ödeme yapılacak para birimi ise dolar olarak karşımıza çıkacak.

Twitch oyunları şimdilik Twitch’in masaüstü uygulaması içinden satın alınamayacak. Amazon bu adımı atmak için gereğinden fazla beklemiş gibi görünebilir ancak oyunların çalışması için Twitch masa üstü uygulama entegrasyonu ve diğer platformları ikna etmek kolay olmamış olabilir. Steam gibi platformlara nazaran bu uygulamanın ne kadar başarılı olacağını ise zamanla göreceğiz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir