GamePro

Oyun laptopu satın alma rehberi

By

on

Masaüstü hayranları ve daha geleneksel oyuncular, mobil bir oyun bilgisayarı fikrine şüpheyle yaklaşabilir, ancak son dönemde masaüstü oyun bilgisayarları ile oyun laptopları arasındaki fark gittikçe kapanmaya başladı. Eskiden laptoplar fazla sistem gereksinimi duymayan, orta sınıf oyunları mütevazı bir kalite ile oynatırken, artık en yeni oyunları en iyi kaliteyle hiç sorun çıkarmadan oynatabiliyor.

Elbette geleneksel masaüstü bilgisayarlar daha fazla seçenek ile daha makul fiyata performans sunuyor ancak odadan salona, hatta mutfağa götürebileceğiniz tek bir makine üzerinden oyun oynamanın da apayrı bir çekiciliği var.

Popülaritesi gittikçe artan bu oyun laptoplarını da almadan önce değerlendirmeniz gereken çok sayıda farklı alan bulunuyor. En az 3-4 yıl kullanabileceğiniz bir makineye 2 yıl sonunda veda etmek istemiyorsanız akıllıca bir seçim yapmalısınız.

GPU: 3 boyutlu grafik motorunuz
Modern oyunlar artık 3 boyutlu grafikler üzerinden ilerliyor. Yani oyun bilgisayarınızın en önemli parçası ekran kartı, yani GPU olmak durumunda. Günümüzde bu seviyede mobil ekran kartı yapan da iki üretici bulunuyor, AMD ve Nvidia.

Daha çok günlük kullanıma hitap eden laptopların çoğu, Intel grafik birimlerinden güç alıyor ve 3 boyutlu grafiklere sahip büyük oyunlar konusunda da başarılı olduklarını söylemek zor. Intel’in grafik birimleri direkt olarak CPU’ya bütünleşik olurken, Nvidia ve AMD’nin ekran kartları işlemciden bağımsız bir şekilde çalışıyor ve doğal olarak çok daha fazla performans sunuyor. Hatta bazı insanların, çocukları oyun oynayamasın diye özellikle bütünleşik ekran kartına sahip bilgisayar aldıkları da bilinen bir gerçek.

Üreticiler sizi hard disk ve RAM boyutları üzerinden çekmeye çalışacaklar ancak oyun deneyiminizde en büyük etkiyi yaratacak olan birim kesinlikle GPU. Yani önceliğiniz oyun oynamak olacaksa; en büyük, en hızlı, en sağlam GPU’yu almaya bakın.

laptop gpu

Test sonuçlarına göre şu an en yüksek performansı sunan mobil GPU’ya baktığımızda Nvidia’nın GeForce GTX 980M modelini görüyoruz. Nvidia, ekran kartının, masaüstü modelinde görülen performansın %75’ini sağlayabildiğini söylüyor. Bu da inanılmaz bir değer çünkü 2010 senesinde dünyanın en iyi mobil GPU’su olan GeForce GTX 480M, masaüstü modelinin yalnızca %40’ı oranında bir performans sunabiliyordu. AMD’nin en iyisi ise şu sıralar Radeon E9 M290X. Dedikodular çok daha sağlam bir iyileştirme geleceği yönünde ama yazıyı yazdığımız tarih itibariyle M290X’in AMD tarafında en iyi ekran kartı olduğunu söyleyebiliriz.

İyi bir oyun deneyimi için en en en iyi Nvidia veya AMD ekran kartını almanız da gerekmiyor. Bu kısımda anlatmak istediğimiz, benzer iki laptop arasında kaldıysanız, GPU’su daha yüksek model numarasına sahip olanı seçmeniz gerektiği. Yani bir bilgisayarda GTX 990M, diğerinde GTX 880M varsa, 990M’i seçmek uzun vadede sizi pişman etmeyecektir.

Sonuç olarak, laptopta oyun performansınızı daha çok GPU öncelikli olarak değerlendirmeli ve bilgisayarı ona göre almalısınız. Bahsettiğimiz üst sınıf GPU’lar kesinlikle çok hızlı ve uzun bir süre sizi götürecektir ancak yarattıkları ısı ve tükettikleri enerji, bunlara uygun soğutma sistemleri ve batarya gerekeceği için sizi çok büyük boyutlarda bir laptop almaya mecbur bırakabilir. Ayrıca iki GPU’lu bir seçenek de yok değil. Böyle bir bilgisayar bulur da bütçenizin karşılayabileceği bir fiyat görürseniz, kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

CPU: Önemli ama GPU kadar değil
Intel, şimdiye kadar bizi en çok parayı CPU’ya harcama konusunda ikna etti ancak söz konusu olan oyunlar olduğunda işlemcilerin, ekran kartından daha önemsiz olduğunu görüyoruz. Yani daha hızlı veya gelişmiş bir CPU almayı düşünürseniz bunu aklınızda bulundursanız iyi olur. Yüksek performanslı bir CPU video ve hatta fotoğraf düzenlemelerinde hızlı çalışmanızı sağlar ancak belli bir sınırın üzerindeyken 3 boyutlu oyun grafiklerinde önemli bir rol oynadığını söylemek çok zordur.

Bu alanda şimdi üç farklı Alienware modelini karşılaştıracağız. Her biri farklı birer CPU’ya sahip olan bu modellerden en düşük özellikli olanı, çift çekirdekli 2.6 GHz Core i5 işlemciye sahip. Orta sınıf model dört çekirdekli 2.9 GHz Core i7, üst sınıf model ise dört çekirdekli 3.1 GHz Core i7 işlemci bulunduruyor. Bunların hepsi de güçlü işlemciler ve hepsi aynı anda çeşitli işlemci görevlerini yerine getirecek olan Hyper-Threading özelliğini destekliyor. Ancak fiyat düşük modelden yüksek modele çıktıkça binlerce TL’lik bir fark oluşmasına sebep oluyor. Elbette üst modellerde daha fazla RAM ve daha fazla depolama alanı gibi seçenekler de söz konusu ama amacınız oyun oynamaksa bunların da nispeten gereksiz özellikler olduğunu söyleyebiliriz.

Yani, aynı ekran kartına sahip olduğumuzu düşünürsek, bir oyunu Alienware’in çift çekirdekli modelinde de oynasanız, 4 çekirdekli 3.1 GHz işlemciye sahip modelinde de oynasanız pek fark göremezsiniz. En yeni çıkan oyunlarda çok çekirdekten faydalanmanın işaretlerini görsek de, Core i5’te Hyper Threading özelliği de olduğu için mevcut oyunların %99’unda diğer modellerden hiçbir farkı olmayacaktır.

AMD’den bu safhaya kadar hiç bahsetmesek de onları da unutmadık. Ama AMD CPU’ları kullanılan bir oyun bilgisayarı bulmak oldukça zor olduğu için AMD işlemcilere değinmeyeceğiz.

laptop msi örnek

RAM: Sekiz yeter
Bilgisayarı alırken ne kadar RAM aldığınıza dikkat edin. Çünkü birçok insan, oyun bilgisayarı alırken daha fazla RAM’in daha iyi olduğunu sanarak büyük bir yanılgıya düşmektedir.

Yine mevcut pazardaki oyunların %99’unu en iyi kalitede oynamak için 8 GB RAM yeterlidir. 16 GB RAM almak elbette hiçbir zarar vermez ancak mevcut oyunlarda bu RAM farkının faydasını görmek neredeyse imkansızdır. Günümüzde bazı oyun üreticileri 32 GB RAM gibi absürt diyebileceğimiz miktarda RAM’ler ile ürünlerini piyasaya sürüyorlar ancak yalnızca aşırı içerik üretimi yapılan durumlarda faydası görülebilecek bu seçenek yerine daha iyi GPU ve SSD’ye odaklanmak daha faydalı olacaktır.

SSD: Evet lütfen
Oyun bilgisayarı alırken dikkat etmeniz gereken konulardan biri de depolama alanı. SSD’ye sahip bir bilgisayar almak mecburiyetinde değilsiniz ama bu kadar para harcarken SSD’si olan bir model sizi kararınızla gurur duyacak bir yere bile götürebilir.

SSD’ler depolama için mekanik plaklar yerine hafıza çipleri kullandığı için Windows’un açılma süresini, genel sistem tepkisini, hatta oyunların yüklenme süresini bile hızlandırma kapasitesine sahiptir. Ancak SSD’ye sahip olduğunuz için oyunlarda FPS artışı gözlemezsiniz, bu yüzden bilgisayar almadan önce daha hızlı yüklenen oyunları mı yoksa daha hızlı kareleri mi tercih edeceğiniz size kalmış. Hangisi işinizi daha çok görecekse seçiminizi ondan yana yapın.

SSD’lerin günümüzde biraz lüks sayıldığını da kabul etmemiz gerekiyor. Örneğin 128 GB’lık SSD bilgisayarda size sunulan tek seçenek ise, o modeli kafanızdan silmeniz faydalı olacaktır. Onun yerine çok daha büyük bir kapasiteye sahip HDD veya küçük SSD ile büyük HDD’nin ortak çalıştığı hibrid hard disk seçeneklerinden birine yönelmek daha makul olacaktır. Günümüzdeki oyunların büyük boyutları düşünüldüğünde o depolama alanına ihtiyacınız olacak.

Örneğin Titanfall oyunu 48 GB download gerektiriyor. 128 GB, hatta 250 GB bir SSD’ye sahip olsanız bile, depolama alanınızın dolması birkaç aya bakar. SSD’ler müthiş fayda sağlasa da, depolama alanı konusunda biraz kullanıcısını yüzüstü bırakabiliyor.

Bu konuda tavsiyemiz ise hibrid disklerden yana olacak. 128 GB SSD’nin yanına 1 TB HDD ile uzunca süreler mutlu bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Ekran: İçinize sinsin
Oyun laptoplarının ekranları; cansız, renksiz, mat modellerden lüks ekranlara kadar uzanıyor. Buradaki asıl sorun, istediğiniz ekranı seçememeniz. Oyun laptoplarının büyük çoğunluğu, TN LCD panellerle satılıyor. Bu paneller çok hızlı tepki süreleri vaat etse de, genellikle eksen dışı görüş açıları makul seviyesinden çok kötü seviyesine kadar uzanıyor. IPS paneller ise daha kaliteli renk doygunluğu için tercih edeceğimiz seçenek olur ancak fiyat arttığı için, yalnızca birkaç üretici bu tür ekranları kullanıyor.

Bilgisayar almadan önce ekran bazında dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise çözünürlük. Oyun laptopunuzun makul seviyede bir çözünürlükte ekrana sahip olmasını istersiniz, bu da şu an için 1920 x 1080 piksel seçmeniz gerektiğini gösteriyor. 4K modeller piksel yoğunluğu ve anti-aliasing kısması sebebiyle oldukça müthiş bir çözünürlük sunuyor ancak o da ekran boyutunuz küçük kaldığı için kare hızından götürüyor. Çözünürlük açısından 1920 x 1080 pikselin gayet yeterli olacağı kanısındayız. Düşük fiyatlı modellere bakıyorsanız da 1366 x 768 piksel kabul edilebilir son nokta olarak aklınızda bulunsun.

laptop klavye

Klavye
O canlı, arkadan aydınlatmalı klavyeleri geçersek, oyun laptoplarında gördüğümüz klavyeler genellikle birbirine çok benziyor. Alienware 17’nin klavyesi, oyunlarda en çok kullanılan tuşlar olan WASD tuşlarında ek demirden sütun içerirken, klavyeye daha sağlam bir hissiyat kazandırıyor ve siz ölüm kalım savaşı verirken laptopun zarar görmesini engelliyor.

Minik dokunuşlar haricinde neredeyse tüm oyun laptoplarında klasik laptoplardaki klavyeler kullanılıyor. Ancak istisnalar da yok değil. Örneğin MSI’ın kısa zaman önce duyurduğu GT80 Titan modeli, kulağa ne kadar uçuk gelse de mekanik klavyeli bir oyun laptopu olarak duyuruldu. Bu durum 1980’lerin sonlarından beri laptop bazarında görünmüyordu ancak MSI oyuncuları sevindirecek bir hamle yaptı diyebiliriz. Yine de mekanik klavyeli bir laptopun incelik ve hafiflik alanlarında sınıfta kalacağını da belirtelim.

Boyut ve ağırlık
İncelik ve hafiflik demişken, alınacak oyun laptopunun boyut ve ağırlıklarına değinmezsek olmaz. Aldığınız bilgisayarda iki ekran kartı, çok girişli depolama alanı, optik sürücü ve müthiş bir ekran bulunabilir ancak hepsini tek bir makinede topladığınız zaman, sırtınıza alacağınız yük epey fazla olacaktır.

laptop ince

Bu yüzden bilgisayarı almadan önce taşıyıp taşımayacağınıza, ne kadar şık durmasını istediğinize de karar vermelisiniz. 10 kilograma kadar uzanan laptoplar bulmanız mümkün olsa da, 2-3 kg’lık 17 inç oyun laptopları da piyasada yer alıyor.

Yine de laptop ne kadar kolay taşınabilir ve şık olursa, performansının üstün kalitede olma ihtimali de bir o kadar azalıyor. Çok yüksek paralara satılan istisna cihazları geçecek olursak, maliyetler azalmadığı sürece sistemin bu şekilde devam edeceğini söyleyebiliriz.

Isı ve ses
Oyun laptopları alışılmadık derecede büyük olsalar da, o koca kasaları sayesinde daha etkili ısı dağıtımı sağlayabiliyorlar. Üreticiler genellikle daha büyük ısı nakil boruları ile daha düşük RPM ile çalışan büyük fanlar tercih ediyor. Bu da sessiz bir soğutma süreci sağlıyor.

Yine de sağlam bir oyunu 10 dakika çalıştırmadan neyle karşı karşıya olduğunuzu bilemiyorsunuz. Bu yüzden satın almadan önce fırsatınız olursa, makineyi gerçek bir oyun testine sokarak deneme yapabilirsiniz. Cihazın aşırı derecede ısınıp ısınmadığını, veya fanlar yüzünden rahatsız edici bir ses çıkarıp çıkarmadığını bu testte anlayabilirsiniz. Özellikle ince oyun laptoplarının bazılarında bu türden sorunlarla karşılaşmak mümkün.

20 Comments

 1. Erol Umut Atalay

  Ocak 1, 2015 at 7:03 pm

  Çok teşekkür ederim oyun laptop’u seçmeme yardımcı oldunuz.Size daha büyük başarılar dilerim.Yeni yılınız kutlu olsun.

  • Prry

   Mayıs 17, 2015 at 6:56 pm

   Hangi laptopu seçtiniz acaba merak ettim

 2. Cem

  Mart 7, 2015 at 12:43 pm

  Elinize sağlık çok iyi bir makale olmuş, şu Isınma konusuna nasıl Açıklık getiririz onuda bi çözebilseydik 🙂 internetten laptop aldığımız için kontrol etmek pek olanaklı gelmiyor.

 3. dadas orhan

  Mart 24, 2015 at 10:23 pm

  Cok sagolun allah razi olsun. Millete hizmet etmek degerli kutsal bir gorevdir

 4. erkan

  Mayıs 7, 2015 at 9:39 pm

  emeğinize sağlık yardımcı olduğunuz için teşekkürler

 5. ercüment

  Mayıs 9, 2015 at 4:35 pm

  amcama söyliyecem birtane bana alsın çok zengin benim amcam

  • Ömer

   Temmuz 4, 2015 at 3:28 am

   Söyle banada alsın

   • dağhan

    Temmuz 22, 2015 at 4:49 pm

    bana da alsın la

    • öksüz

     Temmuz 26, 2015 at 10:42 am

     benim amcam elimdekini alır satar mıığğa..

 6. Muhamemd

  Haziran 13, 2015 at 4:22 pm

  Hocam 2500-3000 tl civarı bütçe vary Bana H1 dizüstü oyun bilgisayarı önerebilir misiniz?
  Monster çok hoşuma gitti ama onlardada sadece GTX970 serisinin sonradan ekran kartı değiştirilebilirmis ben aldıktan sonra zamanı gelince parçalarını değiştirmeyi düşünüyorum

 7. Levent

  Haziran 29, 2015 at 3:38 pm

  Ben Acer E1-54208G50Mnkk almayı düşünüyorum. Bütçem bu kadar. Değerlendirirseniz sevinirim.

 8. umut

  Temmuz 1, 2015 at 6:03 pm

  Benim 3500 TL civarlarında bir bütçem var,ben bir kaç aydır monster serisinden abra A5 V5.1.1 modelini inceleyip araştırıyordum.İyi bir soğutma sistemine ve oyun vs. performansına sahip ama tasarımı hoşuma gitmiyor yani beni ikilemde bırakıyor bu yüzden hem performans hemde tasarım konusunda oyun bilgisayarı bilgisayarı önerirmisiniz ?

 9. Mert

  Temmuz 3, 2015 at 3:52 am

  Benim butcem düşük 1500 u gecmicek oyundada ping vs. O seer olmucak bi bilgisayar onerirmisiniz

  • Tuna

   Mayıs 19, 2016 at 7:56 pm

   Dell lere bak

 10. Burak

  Temmuz 4, 2015 at 5:23 am

  Aydınlatmanız için teşekkür ediyorum. Sizce piyasada fiyat ve kalite anlamında en iyi Seçenek hangisi veya hangileridir marka model olarak

 11. Mehmet

  Temmuz 10, 2015 at 5:08 am

  Böyle tavsiye mi olur.her parçanın en iyisini almayı herkes biliyor hacı.sen fiyat performansa göre seçenek sunmalıydın.örneğin max 2000 tl ye şunu alın gibi.senin tavsiye ettiğin laptopu alacak zengin şahıs zaten araştırma yapma gereği duymaz bile.

 12. Cengiz

  Temmuz 10, 2015 at 7:11 am

  MSI’dan öte oyun bilgisayarı tanımam 🙂

  • Cengiz

   Temmuz 10, 2015 at 8:06 am

   MSI GE70 Apache Pro 2QE-863XTR

 13. selin

  Eylül 11, 2015 at 2:05 pm

  önerdiğiniz laptop ya da laptop markası varma

 14. Eylül

  Mayıs 8, 2016 at 7:25 pm

  Bütçem 2000-2500 arası. Oynadığım tek oyun Lol. 60 fps altına düşmemesi benim için yeterli. Bu bütçe ile alabiliceğim bi laptop önerirmisiniz. Lütfen. Söylediğim gibi oynadığım tek oyun lol. Lolü sorunsuz oynamam yeterli benim için. Lütfen yorumlarınızı bekliyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir