GamePro

Oculus Rift, 2016 başında satışa çıkacak

By

on

Dünyanın ilk sanal gerçeklik cihazı Oculus Rift’in tüketici sürümü için sonunda bir zaman bilgisi verildi. Oculus VR şirketi, Oculus Rift’in, 2016’nın ilk çeyreğinde tamamlanmış bir tüketici ürünü olarak satışa çıkacağını duyurdu.

Cihazla ilgili net bir fiyat ve tam tarih bilgisi verilmese de, Oculus VR, merakla beklenen aletin tatmin edici bir içeriğe, bütün bir ekosisteme ve sanal gerçeklik için özel olarak tasarlanmış yazılım ve donanımlara tamamen entegre bir yapıya sahip olacağının sözünü verdi.

Oculus Rift, ilk olarak 2012’nin Ağustos’unda bir Kickstarter projesi olarak dünyaya merhaba dedi ve 2.4 milyon doların üzerinde bir bağış topladı. Projenin fikir babası ve yaratıcısı Palmer Luckey, Kickstarter’dan önce bir forumda paylaştığı mesajında, “Bence bununla çok daha büyük bir sanal gerçeklik toplumu yaratabiliriz” derken vizyonunu ortaya koyuyordu. Oculus Rift bunu başardı ve 2014 yılında Facebook tarafından 2 milyar dolar karşılığında satın alındı. Tüm bu süreçte de geliştiricilerin sanal gerçeklik içeriği üretmesi için Oculus Rift geliştirici kitleri satıldı.

Oculus Rift’in ortaya çıkmasının ardından sanal gerçeklik pazarı da canlandı ve dünyanın önde gelen büyük firmaları kendi cihazlarını çıkarmaya başladı. Sony’den Morpheus, HTC’den Vive, Samsung’dan Gear VR gibi cihazlar, pazara giriş için hazırlanmaya başladı. Sony Morpheus için 2016’nın ilk yarısı tarihi verilirken, HTC Vive bu sene sonunda piyasaya çıkacak. Samsung Gear VR ise bir süredir satılmaya devam ediyor.

Oculus Rift hakkında çok daha detaylı bilgiye ise 16-18 Haziran tarihleri arasında Los Angeles’ta gerçekleştirilecek E3 Oyun Fuarı’nda sahip olabileceğiz. O zamana kadar bu yeni oyuncak ile ilgili bilinen her şey, kullanım alanları, özellikleri gibi bilgilere ulaşmak için buradaki rehberimizi okuyabilirsiniz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir