Mobil Oyun

2014’ün en iyi ücretsiz Android oyunları

By

on

2014’ün sonuna yaklaşırken, biz de yılın enlerine yönelik rehberlerimize başlıyoruz. Serimizin ilki olarak da 2014’ün en iyi ücretsiz Android oyunlarını derledik. Android oyunlarını daha sonrasında iOS oyunları, ardından akıllı telefonlar, laptoplar, tabletler, ekran kartları ve daha birçok alanda teknolojik ürünler takip edecek.

Akıllı telefon sahiplerinin büyük çoğunluğu, telefonlarında oyun oynuyor. Bu oyunlar yeri geldiğinde PC oyunları kadar pahalı olabilseler de, çok sayıda kaliteli ücretsiz oyun, Google Play Store’da kullanıcısıyla buluşmayı bekliyor. En iyi oyunlar listemizi hazırlarken Android’e yoğunlaşmış yerli ve yabancı kaynaklar ile kendi oynadığımız oyunları “basit” olmayacak şekilde değerlendirmeye aldık. Yani belli bir işlemci ve grafik gücü gerektiren, adeta bilgisayarda oynuyormuş hissi veren oyunlara biraz öncelik verdik.

10. Dots

Dots-android

Bir satır öncesinde basit denmeyecek oyunlara öncelik verdik desek de, Dots yeri çok farklı olan bir oyun. Dots’ta renkli noktaları birleştirerek bunları eritmek gerekiyor. Oyunda ya zaman ya da hamle sayınız kısıtlı. Bu yüzden daha yüksek puana erişmek için ya olabildiğince hızlı olmanız, ya da olabildiğince fazla düşünmeniz gerekiyor. Oldukça kaliteli bir bulmaca ve beyin jimnastiği oyunu şeklinde nitelendirebileceğimiz Dots, 2014’ün en iyi oyunları listemizde 10 numaranın sahibi.

9. Zombie Tsunamı

zombie tsunami

Zombie Tsunami, telefonun başına oturup keyifli bir zaman geçirmenizi sağlayacak, oynaması oldukça kolay tek tıklı bir ilerleme oyunu. Oyunda Zombie’lerden oluşan bir topluluğa hükmederken karşımıza çıkan çeşitli engellerden kaçıyor, arabaların, otobüslerin, tankların, uçakların içindeki veya ortada öylece duran insanları yiyerek elimizdeki sürüyü daha da kalabalıklaştırmaya çalışıyoruz. Ne kadar uzun bir mesafe gidersek, o kadar başarılı olmuş sayılıyoruz. Zombie Tsunami, kesinlikle eğlenceli bir zaman vadeden, gayet basit ve sıkmayan bir oyun olarak 9. sıradan listemizdeki yerini aldı.

8. 2048

2048_tutorial

Bu senenin Türkiye’de belki de en yankı uyandıran oyunu 2048 oldu. İlk olarak GitHub’da mini bir tarayıcı oyunu olarak ortaya çıkan, sonrasında yarattığı bağımlılık ile mobil cihazlarda da hızla yayınlanan 2048, saatlerce başından kaldırmayacak bir bulmaca oyunu. Oyunda aynı sayıları birbirine birleştirerek ikiye katlamak ve 2048’e ulaşmak gerekiyor. 2048’de ilk olarak 2 ve 4’ten oluşan bir tabloda oyuna başlıyoruz, sonrasında da elimizdeki kutu ne kadar büyük bir değerde olursa olsun oyun yalnızca 2 ve 4 sayılarını bize veriyor. Sürece en başından başlayıp nihayetinde mutluluğa erişebileceğiniz bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. Listemizin 8. sırasındaki 2048, Dots ile birlikte bu rehberde bahsedeceğimiz ikinci ve son bulmaca oyunu oldu.

7.  Galaxy on Fıre 2

galaxy on fire 2

Galaxy on Fire 2, oyuncularını muhteşem bir görsellikle uzayda savaşlara sokan bir bilim-kurgu RPG oyunu. Oyunda uzay korsanlarına saldırmaktan, asteroit avına çıkmaya kadar çok sayıda görevimiz bulunuyor. Bu görevlerden elde ettiklerimizle gemileri geliştirip, daha yeni ve güçlü araçları filonuza katmanız da mümkün. Galaxy on Fire 2, çok kaliteli hikayesiyle birlikte evreni kurtarmanız için sizi bekliyor. 7. sırada yer verdiğimiz oyunda, uygulama içi satın alımlar olduğunu ancak zorunlu olmadığını da belirtelim. Özellikle bilim kurgu hayranları için Galaxy on Fire 2’yi bir telefonda oynanabilecek en iyi RPG oyunlarından birisi olarak gördüğümüzü de söyleyebiliriz.

6. Dumb Ways to Dıe

dumb ways to die

Dumb Ways to Die, gittikçe zorlaşan parkurda mini canlılarımızı öldürmemeye çalıştığımız çok eğlenceli bir oyun. Metroda kapı arasından raylara düşmek, uzayda astronot giysisinin çıkması, arı kovanına girmek, tost makinesinden elektrik çarpması gibi saçma sapan şekillerde ölmelerini engellemek için yeri geldiğinde hızla kablo bağlıyor, yeri geldiğinde telefona üflüyor, yeri geldiğinde tek dokunuşla karakterlerimizi zıplatıyor, yeri geldiğinde de hızla ekrana basarak koşmalarını sağlıyoruz. Ölüm şekilleri, karakter tipleri ve oynanış her bölüme göre değişiyor. Toplam 3 canımız bulunuyor ve bunların bitmemesi için dayanabildiğimiz kadar dayanmamız gerekiyor. Oynayıp puan kazandıkça daha fazla salak karakter açıyorsunuz. Oyunun en ilginç yanı ise, üreticisinin Melbourne ulaşım derneği olması. Dernek, insanlara rayların çevresinde veya ulaşım sırasında saçma sapan şeyler yapmamalarını bir şekilde bu oyun aracılığıyla anlatıyor. Oyunda yine oynadıkça açılacak, karakterlerin rol aldığı bir de klip bulunuyor. Biraz karanlık, biraz saçma ama çok eğlenceli bir oyun için Dumb Ways to Die’ı tavsiye ediyoruz. Ek olarak bilinçlendirme kampanyasını bu şekilde gerçekleştirdiği için Melbourne’deki yetkilileri de takdir ediyoruz.

5. Deer Hunter 2014

deer.hunter2014-5

Deer Hunter 2014, dünyanın bambaşka yerlerine giderek av görevlerini tamamladığımız bir FPS oyunu. Oyunda bu bölgelere özel hayvanları bazen sniper, bazen pompalı tüfek, bazen taramalı tüfek, bazen ok gibi çeşitli silahlarla avlamamız gerekiyor. Grafik kalitesi açısından çok yukarılarda gördüğümüz Deer Hunter’da, her haritada bulunan farklı görevleri tamamlayarak sonraki haritayı açabiliyorsunuz. Ek olarak kontratlı av görevleriyle para biriktirebiliyor, görevleri geçmeniz için gerekli olan silahları ve silah iyileştirmelerini bunlarla alabiliyorsunuz. Oyunda başarılı olmak için para vermeye gerek olmasa da, oyun içi satın alımlar ile çok daha hızlı bir gelişim göstermeniz mümkün. Deer Hunter 2014, görüntü kalitesi ve oynanışına ek olarak 15 bölge + gizli haritalarıyla sıkılmadan oynanacak bir oyun.

4. Dead Trıgger 2

dead_trigger_2_1

Dead Trigger 2, zombi istilasında oldukça gerçekçi grafiklerle oynanan bir FPS oyunu. Kaliteli de bir mizah anlayışına sahip olan oyunda, daha çok hareket edip hedef almaya yönelik hızlı ve doğal kontroller kullanılıyor. Oyunda zaman alsa da sizin için eşyalar üreten bir asistan ekibiniz ve zombilerden saklandığınız bir yer bulunuyor. Uygulama içi satın almalar ile süreç hızlandırılabilse de, tüm silahlar oyun oynayarak kazandığınız paralarla da oluşturulabiliyor. Farklı etkinliklerle dünyanın farklı bölgelerindeki zombi istilalarına da müdahale ediyor, yerküreyi kurtarmaya çalışıyorsunuz. Deer Hunter’dan sonra yüksek kaliteli bir nişan oyunu arıyorsanız, Dead Trigger 2 imdada yetişecek bir oyun.

3. Plague Inc.

plague inc

İlk başlarda bir Flash oyun olarak tarayıcılarda ortaya çıkan, sonrasında mobil platformlara uyarlanan Plague Inc. dünyayı salgınla yok etmeye çalıştığımız bir simülasyon oyunu. Oyunda belli belirsiz bir öksürükle kendini gösteren ancak ardından ölümcül hale gelen bir virüsü, ilk olarak seçtiğimiz ülkeden tüm dünyaya yaymaya çalışıyoruz. Virüsümüze yeni semptomlar, dirençler vb. özellikler katarak daha da güçlendirebiliyor, deniz ve havayolu ulaşımı ile salgını tüm dünyaya yayıyoruz. Diğer oyunlarda dünyayı kurtarmaktan sıkıldıysanız, biraz rahatsız edici bir şekilde olsa da tüm dünyaya kendi ürettiğiniz virüsü yayarak insanlığın sonunu getirebilirsiniz. Kaliteli oynanışı ve keyifli atmosferiyle Plague Inc. listemizin 3. sırasında.

2. Plants vs. Zombıes 2

plants-vs-zombies-2-pic-2

Plants vs. Zombies serisi ilk olarak PC oyunu olarak ortaya çıkan, sonrasında mobil cihazlara uyarlanan bir oyun. Oyunda arka bahçemizi zombi istilasından kurtarmaya çalışıyoruz. Bu amaç uğruna da çeşitli bitkileri silah olarak kullanıyoruz. Serinin ikinci oyunu olan Plants vs. Zombies 2, ilkine oranla ciddi şekilde her açıdan iyileştirilmiş bir oyun. Yeni oyunda zombiler daha akıllı ve oyuna müdahaleleriniz ile tepkileriniz oldukça önemli. Bunun yanında yeni bitkiler de eskisine nazaran çok daha güçlü. Çok da açıklamamız gereken bir oyun olmadığını düşündüğümüz Plants vs. Zombies 2, saatlerce bir bölümle uğraştırabilecek kadar kendisine bağlayan, zamanın nasıl geçtiğini anlamamanıza sebep olabilecek kalitesiyle 2. sırada.

1. Asphalt 8: Aırborne

asphalt 8

Geldik listemizin bir numarasına. Mobil bir cihazda oynanabilecek en gerçekçi yarış oyunu olarak gördüğümüz Asphalt 8: Airborne liderliği kimseye vermiyor. Tüm düzenlemelerle birlikte Asphalt serisini bambaşka bir boyuta taşıyan Airborne, üst seviye grafikleri, gerçekçiliği, yeni arabaları ve görevleri ile nefes kesici bir oyun. Oyunda kariyer modu ile gelişim gösterebiliyor, yeni yarışlar açıyor, elinizdeki arabaları güzelleştirebiliyor, garajınıza yeni arabalar ekleyip multiplayer modu ile diğer oyunculara karşı yarışabiliyorsunuz.  İnanılmaz derecede kaliteli grafikleri ve muazzam soundtrack’i ile Asphalt 8: Airborne, aradığınız adrenalini ayaklarınıza kadar getirerek 1 numarayı hak ediyor.

Listemizi tamamlarken, unuttuğumuz veya yer veremediğimiz çok sayıda kaliteli oyun olduğunu da biliyoruz. Siz de en sevdiğiniz oyunları yorumlarda belirterek bu listenin büyümesine yardımcı olabilirsiniz.

Recommended for you

3 Comments

 1. nuri

  Aralık 9, 2014 at 1:04 pm

  Güzel liste ama bazı kanser eden bağımlılık yaratan oyunlar yok.Ne bilim Super Hexagondur,flappy birddür

  • canan erikli

   Mart 9, 2015 at 5:15 am

   bu sıra Wisebox! diye bi oyun çıkmış kanser ediyor! ama tatliş profesör hatrına her seferinde oynamayacam deyip tekrar oynuyorum

 2. kenan

  Ekim 22, 2015 at 9:40 pm

  en iyi android oyunları burada hemde ücretsiz tam sürüm http://www.cepstar.net/android-oyunlari-f239.html?f=239

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir