GamePro

League of Legends oyuncularına üniversite bursu verildi

By

on

eSpor gittikçe hayatımızda yer edinmeye başlıyor. Milyon dolarlık turnuvalar, milyonlarca seyirci ve dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılarla gittikçe daha da spor olarak kabul edilen sektör, artık üniversitelere de girmiş durumda. inc.com’un haberine göre, ABD’deki Robert Morris Üniversitesi, bilgisayar oyunu oynayan gençlerin kampüs hayatına renk katacağını düşünerek bu oyunculara sporcu bursu vermeye başladı.

Burs alan öğrencilerden Youngbin Chung, birkaç sene öncesinde odasından çıkmadan oyun oynayan, okulda notları düşen ve ailesinin memnun olmadığı bir çocuk olduğunu belirtiyor. Şu an ise, yalnızca League of Legends oynadığı için, 20 yaşındayken Robert Morris’ten aldığı 15.000 dolarlık burs ile okulda bilgisayar ağları bölümünde eğitimine devam ediyor. Okulun ilk sene burs verdiği toplam 35 öğrenciden biri olan Chung, “asla oyun oynadığım için burs alacağımı düşünmezdim.” diyor.

Zamanın odasından çıkmadan oyun oynayan asosyal bireyleri olarak adlandırılan oyuncular, artık eSpor sayesinde dünya çapında tanınan yıldızlar haline geldi. Milyon dolarlar için yarışıyor, rakiplerini yenip çok büyük paralar kazanabiliyor ve milyonlarca insanı ekran başına kilitleyebiliyorlar.

Pac Man ile başlayan oyun sektörü artık çok daha fazla yetenek istiyor. Yeni oyunlar artık daha üstün zeka gerektiriyor, diğer oyuncularla iletişim halinde olmayı zorunlu kılıyor, stratejiler oluşturuyor ve rakibin hamlelerini tahmin etmeye zorluyor. Bunların hepsi de saniyeler içerisinde gerçekleştiriyor. Kar amacı gütmeyen ve toplam 3000 öğrenciye sahip olan Robert Morris Üniversitesi de, oyun oynamak için gereken yeteneklerin futbol veya basketbol sahalarında gerekenden pek farklı olmadığını düşünüyor ve oyunculara, kampüsü zenginleştirmeleri için burs veriyor.

Dünyanın her yerindeki üniversitelerde eSpor kulüpleri olsa da, Robert Morris Üniversitesi bu etkinliği bir spor olarak kabul eden ilk üniversite oldu. Oyunculara verilen burslar eğitim, oda ve yemek masraflarının yarısını karşılıyor ve şimdilik sadece League of Legends oyuncularına veriliyor.

Üniversite, yeni burslu öğrencileri için 100.000 dolar yatırımla oluşturduğu gelişmiş monitörler, bilgisayarlar ve oyun ekipmanlarıyla donatılmış bir sınıf da hazırladı. Robert Morris Eagles ismini alan takım, Harvard ve MIT gibi okulların da bulunduğu iki farklı ligde yarışacak ve nihayetinde League of Legends Kuzey Amerika Üniversiteler Şampiyonası’na katılmaya çalışacak. Şampiyonayı kazanan takımın her üyesi 30.000 dolarlık burs ile evine dönecek.

Riot Games’e göre her gün 27 milyon kişinin oynadığı League of Legends’ın büyük finali 19 Ekim’de Güney Kore’de 2002 Dünya Kupası için inşa edilen Seul’deki stadyumda gerçekleşecek. 45.000 koltuğun tamamen dolması beklenirken, finali milyonlarca kişinin de internetten takip etmesi bekleniyor. Şampiyon olan takım evine 1 milyon dolar ödülle dönecek.

Recommended for you

0 Comments

  1. FATMANUR

    Aralık 3, 2014 at 9:56 am

    Aynı şeyi milli eğitimden de bekliyoruz 😀

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir