GamePro

E3 2014’te neler olacak?

By

on

Teknoloji takviminin en büyük oyun etkinliği olan E3’ün 2014 ayağı 9 Haziran’da başlayacak. Microsoft, EA, Ubisoft, Sony ve Nintendo gibi büyük isimlerin boy göstereceği fuarda önemli açıklamalar yapılması bekleniyor. Biz de fuar başlamadan önce hangi firmadan neler beklendiğini derledik.

Microsoft

9 Haziran günü TSi 17:30’da sahne alacak olan Microsoft, E3’ün ilk basın toplantısını yaparak fuara start verecek olan firma. Şirketin Xbox E3 2014 Medya Brifingi için verdiği isim ise, “Xbox: Game on”

Microsoft’tan Larry Hryb, kişisel blogunda, “Brifing sırasında daha önceden duyurduğumuz oyunların detaylı fragmanlarını, oynanışlarını görecek ve 2014 ile sonrasında çıkacak yeni oyunlarımızın da duyurularıyla birlikte fragmanlarını izleme imkanı bulacaksınız.” açıklaması yaptı. Xbox One’ın gösterdiği başarıda büyük pay sahibi olan Titanfall and Ryse: Son of Rome’un bir seri haline geleceği ve devam oyunlarının da E3 2014’te duyurulması bekleniyor.

Xbox sahipleri için daha heyecan verici olan gelişme ise Halo 5: Guardians konusu. Daha önceden duyurusu yapılan oyuna dair fuarda çok daha detaylı bilgiler verilmesi ve hatta oyun içi görüntüler sunulması bekleniyor. Hyrb’in açıklamasındaki “detaylı fragmanlar ve oynanışlar” kısmını Halo için söylediğini düşünüyoruz.

Electronic Arts

Yine fuarın ilk günü, TSi 20:00’da sahneye çıkacak oyun üreticisi EA de yerel saate göre öğlen duyurularını yapacak. The Sims 4, Dragon Age: Inquisition ve EA Sports UFC gibi oyunları şirket daha önce duyurmuştu ve fuarda bunlara dair yeni bilgiler almayı bekliyoruz. Ek olarak şirketin bir de yeni Mass Effect oyunu duyuracağına dair dedikodular var. Battlefield Hardline ismindeki yeni Battlefield oyununa dair de bilgiler verilmesi bekleniyor.

Ubisoft

İlk gün TSi 23:00’da sahneye çıkacak olan Ubisoft, Watch_Dogs’un piyasaya çıkmasının ardından, E3’te ne göstereceğine dair bir miktar detay veren tek şirket oldu.

İlk olarak, şirket yeni nesil bir oyun olması için sıfırdan oluşturulduğunu söylediği Assassin’s Creed Unity’i tanıtacak. Şirket açıklamasında “Fransız İhtilali döneminde geçecek olan Assassin’s Creed Unity, akla hayale gelmeyecek bir şiddet ve eşi benzeri görülmemiş bir kargaşayı gözler önüne seriyor. Assassin’ler ile Templar’lar arasındaki sonu gelmeyen savaş için kusursuz bir zemin hazırlanıyor.” denildi.

Oldukça popülerleşen Far Cry serisinin 4. oyunu da E3 2014’te tanıtılacak. Ubisoft’un, Far Cry 3’ten çok daha kapsamlı ve iyi olduğunu iddia ettiği Far Cry 4, Kyrat’ın Himalayan bölgesinde geçecek ve “tamamen yeni bir dönemi” kapsayacak. Oyunda ek olarak yeni silahlar, araçlar, vahşi yaşam ve fazlası da olacak. Ubisoft, Far Cry 4’ün, serideki en kapsamlı ve geniş oyun olduğunu söylüyor.

Ubisoft’un E3 2014’te tanıtacağı diğer oyunlar ise RPG oyunu The Division, aksiyon yarış oyunu The Crew ve Valiant Hearts: The Great War olacak. Ubisoft basın toplantısında sürpriz konuklar ağırlayacağını da son olarak vurguladı.

Sony

İlk günün son basın toplantısını TSi 02:00’da Sony gerçekleştirecek. Etkinliği ABD’deki 40 sinemada canlı yayınlayacak olan şirketten E3 2014 için beklentiler oldukça büyük.

Sony’nin donanım pazarlama müdürü John Koller, GotGame’e verdiği bir röportajda, “Muazzam büyüklükte bir içerik senesi olacak. Bu yıl PlayStation 4’e çok büyük miktarda yeni oyun geleceğini birçok kez söyledik. Bunların birçoğunu da E3’te göstereceğiz ve çok sayıda insanın heyecanlanacağını düşünüyoruz. Resmi bir şekilde, tanıtacağımız şeyin muhteşem olduğunu söyleyebilirim. Gelecek oyun türleri kesinlikle harika. Bunları daha önce de konuştuk ancak Destiny gibi oyunlar, gerçekten PlayStation 4’ü neyin bu kadar özel yaptığını gösterecek.” diyor ve ekliyor: “Çok fazla inovasyon söz konusu ve bu da bizim ciddi şekilde desteklemek istediğimiz bir şey. PS4 de bu kategori ve endüstri için çok güçlü bir inovasyon motoru konumunda. Hakkında konuşacak çok fazla şey var. Bu yılki E3’ün çok eğlenceli geçeceğinin garantisini verebilirim. Yeni oyunlarımızı dünyaya gösterirken çok eğleneceğimiz bir yıl olacak.”

Sony’nin E3 toplantısında Uncharted 4’e ve bir ihtimal de Project Beast’e dair bilgiler vermesi bekleniyor. Sony’nin PlayStation Now benzeri hizmetlerinden de bahsetmesi beklenirken, PS4 Slim dedikodularının bu yılki E3’te doğru çıkacağını düşünmediğimizi ekleyelim. Ek olarak Sony’nin Project Morpheus adını verdiği sanal gerçeklik cihazı ile ilgili de konuşmasını bekliyoruz.

Nintendo

Nintendo’nun E3 dijital etkinliği, rakiplerinden bir gün sonra, 10 Haziran günü 17:00’da gerçekleşecek. Ancak Wii U satışlarını katlayan Mario Kart 8 ile birlikte Japon devi oyun firmasının sonraki hamlesini açıklayacağı toplantı, ilk günkü toplantılardan daha “az ilgi çekici” olmayacak.

Nintendo’dan yeni bir donanım ürünü görme ihtimalimiz oldukça düşük olduğu için, tamamen duyurulacak oyunlara odaklanacağız. Super Smash Bros Wii U, Sonic Boom, Bayonetta 2 ve Legend of Zelda’nın yeni oyunlarında dair detaylı bilgiler almayı bekliyoruz.

Dijital etkinliğe ek olarak, Nintendo fuar boyunca Threehouse seanslarıi düzenleyecek. Nintendo konuyla ilgili, “Treehouse üyeleri, Nintendo Amerika Ürün Geliştirme bölümü, fuar boyunca direkt olarak fuar alanından canlı oyun demoları gösterecek.” dedi.

Super Smash Bros hayranları, 16 profesyonel oyuncunun katılacağı ilk halka açık turnuvayı da E3’te izleme fırsatı bulacaklar. 10 Haizran gecesi 00:00’da gerçekleştirilecek turnuva E3 ve Nintendo Twitch kanallarından canlı yayınlanacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir