GamePro

Belçika oyunlardaki şans kutularını yasakladı

By

on

Son dönem oyunlarıyla birilikte artık iyice gün yüzüne çıkan, loot box adını verdiğimiz oyunculara belli bir ücret karşılığı rastgele ürünler vadeden şans kutuları Belçika’daki kanunlara takıldı.

Ülke, bu tarz kutu açma faaliyetlerinin kanunlarına göre kumar sınıfına girdiğini ve eğer yayıncılar bu tarz özelliklerini oyunlarından kaldırmazlarsa yasal sürecin başlayacağını belirtiyor. Özellikle Fifa 18, Overwatch ve Counter Strike: Global Offensive bu konuda ön plana çıkan oyunlar olarak belirtilmiş. Belçika hükümeti Star Wars Battlefront II için de soruşturma başlatmıştı, ancak oyun yapımcısı EA loot box sistemini kaldırarak ülkenin kanunlarına uygun hareket etmiş oldu. Belçika Adalet bakanı Koen Geens eğer yayıncıların loot box sistemini kaldıracak hamle yapmazlarsa 5 yıla kadar hapis ve yüksek meblağ para cezasına çarpıtılacaklarını söylüyor.

Geçtiğimiz haftalarda Hollanda da oyunlardaki loot box sisteminin kumara teşvik ettiğini ve yayıncılardan bu özellikleri Haziran’ın ortasına kadar kaldırmalarını rica ettiğini açıklamıştı. Öte yandan İngiltere ve Yeni Zelanda gibi ülkeler bu sistemin bir kumar olmadığı kararına vermişlerdi.

Birçok oyun için oyun içi satın alımın temelkini oluşturan bu kutu açma sistemleri bazı ülkelerin kanunlarına takılmaya başlıyor. Oyunu ücretsiz yapıp buradan para kazanmayı planlayan geliştiriciler ise farklı alternatifler arıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir