GamePro

Alienware 18: Oyun canavarı

By

on

Alienware, 17-inç laptoplarını nVidia’nın yeni GeForce 800M Serisi ile yenilemeyi hazırlanırken, yeni model grafik birimleri bile Alienware’ın 18-inçlik SLI modelinin yanından geçemiyor.

18-inçlik laptopların günümüzde az sayıda firma tarafından üretildiğini göze alırsak Alienware’ın bu modeli doğal olarak öne çıkıyor. Büyüleyici bir ekrana sahip olan model 1920×1080 çözünürlüğe sahip. Fakat bu fiyata en azından 2880×1800 çözünürlüğe sahip Retina Display ile gelmesi daha uygun olurdu diye düşünmeden edemiyoruz.

Bununla birlikte 1920×1080 çözünürlük; oyunlar ve dahili olarak bulunan Blu-Ray oynatıcı ile HD kalitede filmler izlemeniz için fazlasıyla yeterli. Kullanılan ekran WLED teknolojisine sahip olsa da görüntü keskin, parlak ve renkli. Ayrıca ekranın bakış açısı da oldukça geniş.

Oyuncuların pek şikayetçi olmayacağı ama bizim gözümüze batan diğer noktalardan biri ise ekranın parlak, ışığı yansıtan bir yapıya sahip olması. Mat ekran bulunduran 17-inçlik modelin aksine Dell, yeni modelini sadece kapalı mekanlarda kullanılmak üzere tasarlamış gibi.

18-inçlik bir ekranın tabi ki bir de dezavantajı var, bu da tahmin edilebileceği gibi laptopun normalden biraz daha büyük ve oldukça ağır olması. Ayrıca kapalı haldeyken 57.5mm kalınlığa sahip olan model üst üste 3 ultrabook kadar kalın olmasının yanı sıra 5.5kg ağırlığa sahip. Yani laptopunuzu alıp bir kahve içmeye çıkmanız bu model ile pek mantıklı değil.

Laptopun büyük olması yanında sadece dezavantaj getirmiyor elbette. Sahip olduğu büyüklük sayesinde çok iyi bir ses sistemine sahip olan modelde bass ve tiz dengesi çok iyiyken, genel olarak yüksek bir ses kalitesine sahip.

Klavye ise yeterince geniş ve kullanımı rahat.16:9 geniş ekrana sahip olan bütün modellerde olduğu gibi, bu modelde de ayrıca numerik klavye takımı bulunmakta. Buna ek olarak kullanıcılar tarafından ayarlanabilir makro tuşlarına da klavyenin sol tarafında yer verilmiş.

Trackpad, modelin büyüklüğü göze alındığından biraz küçük kalıyor ama çoğu kullanıcılar zaten ek olarak normal bir mouse kullanacaklarından, bir problem teşkil etmeyecek.

Dört USB 3.0 girişi ile ek olarak istediğiniz her türlü ekipmanı laptopunuza bağlamanız mümkün. Oyun seansları sırasından gecikmeyi azaltmak için ayrıca bir tane de Gigabit ethernet girişi bulunmakta. Daha büyük bir ekrana ihtiyaç duymanız durumunda HDMI ve Mini DisplayPort’ları da kullanıma hazır.

Performans

Performansa gelecek olursak, Alienware 18’in hali hazırda bünyesinde i7-4700MQ 4. nesil intel işlemci içeren ve 2000 £’dan beğeniye sunulan üç ayrı konfigürasyonu bulunmakta.

Test ettiğimiz modelde ise Intel’in 4. Nesil Hasswell 2.7ghz  i7-4800MQ işlemcisi 16GB bellek birimi, 1TB HDD ve 256 GB SSD depolama birimi bulunmaktaydı. Bu konfigürasyon normalde SLI AMD Radeon M290X ile 2650 £’a mal olmasına rağmen test işlemleri için daha fazla özelleştirdiğimiz modelde iki adet GTX 780M grafik biriminin bulunması doğal olarak fiyatı yükseltti ve toplamda 3080 £ gibi bir fiyata mal oldu.

Bu fiyat birçok kullanıcı için abartı olabilir ama fanatik oyuncuların sonuçlar karşısında hayal kırıklığına uğramayacağını söyleyelim. SLI grafik birimlerinin performansını gerçekten test etmese de yaptığımız PCMark 7 performans testinde 6100 gibi etkileyici bir puan elde ettik.

SSD depolama birimi ile sadece 10 saniyede kullanıma hazır hale gelen Alinware 18 genel olarak hızlı bir kullanım deneyimi sunmakta. Uyku modundan çıktığında ise neredeyse hemen kullanıma başlamak mümkün.

Oyun performansına geldiğimizde tozu dumana katan Alinware 18 Stalker testimizde, dahili bir grafik birimi olan HD 4600’ün 23fpslik performansını geride bırakarak 202fps gibi yüksek bir rakama ulaştı.

Daha çok performans isteyen bir oyun olarak ayrıca Batman: Arkham City oyunu ile sistemimizi teste tabi tuttuk. Otomatik Algılanan ayarlarda 1600×900 çözünürlüğünde ve “Yüksek” ayarlarda 62fps gibi bir performans aldık. Manuel olarak ayarları en yüksek’e ve çözünürlüğü de 1920×1080’e aldığımızda ise 52fps gibi etkileyici bir sonuca ulaştık. 32x görüntü yumuşatma ayarının altından kalkması bir yana test ettiğimiz oyun ise ayrı bir grafik seviyesine ulaştı.

İki adet çok fazla güce ihtiyaç duyan grafik birimine sahip olmasından dolayı Alienware 18’in şarjı beklenildiği üzere çok dayanmıyor. Hatta Batman: Arkham City yüklemesini bile fişe takmadan tamamlamamız mümkün olmadı. Buna rağmen dahili grafik birimine geçiş yapıldığından toplamda 4 saat batarya ömrüne ulaşmak mümkün. Yani şarj etme ihtiyacı duymadan internette gezmeniz veya film izlemeniz az da olsa mümkün.

 

Recommended for you

1 Comment

  1. name

    Nisan 3, 2014 at 5:02 pm

    10000 tlye 5 kg lik laptop alınır mı? bence alınmaz…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir