GamePro

A Life Worth Dying For incelemesi

By

on

Bu yıl Flappy Bird olsun, Yo olsun, 2048 olsun dünya çapında popülerleşen çok sayıda garip uygulama gördük. Ama oynadığım gibi hiçbir oyunun yaşatamadığı duyguları yaşatan A Life Worth Dying For hepsinden başka. ABD’de yaşayan bir Türk olan Mutlu Işık’ın geliştirdiği A Life Worth Dying For (Ölmeye Değer Bir Hayat), bir taraftan beyin jimnastiği yapmanıza olanak sağlarken, bir taraftan da geleceğinizi ve geçmişinizi sorgulamanıza sebep oluyor. Oldukça kaliteli bir hikaye anlatımına sahip olan oyun, Mutlu Işık’ın gerçek hayatından anılarla bezenmiş durumda. Şimdiye kadar oynadığım yüzlerce oyun arasında beni etkileyen tek oyun olduğunu da belirtmem gerekiyor.

10 yılı aşkın bir süredir yazılımla uğraşan Mutlu Işık, uzun bir süredir oyun yapmak istediğini ancak bunun sadece oyun olarak değerlendirilmemesini ve gerçek hayatta anlamı olan bir uygulama yazmak istediğini belirtiyor. Oyunun anlatımına ve detaylarına geçmeden önce kendisiyle gerçekleştirdiğim röportajı sizlere aktarmak istiyorum. Oyun fikrinin nasıl çıktığından, aldığı tepkilere, hayatını kaydetmeye başlamasına kadar birçok konuda bilgi aldığım Mutlu Işık, The Guardian ve CNET gibi önemli basın kuruluşlarından da büyük övgüler almış durumda.

IMG_5602

New York Times’da okuduğu “Daha zeki olabilir misiniz?” isimli makalede “N adım geri” sistemiyle hafıza ve zekada gelişme gösterilebileceğini öğrenen Mutlu Işık, makaleyi okuduktan sonra sistemi uygulamaya başlamış. “Bu beyin egzersizini oynamaya çalıştım ama çok zordu. Egzersizle uğraştıkça, günlük hayatta da bir şeyleri hatırlamanın ne kadar zor olabileceği aklıma geldi. Sonrasında da hayattaki en büyük korkularımdan biri olan Alzheimer hastalığını düşündüm. Birkaç saniye önce gördüğüm bir şeyi hatırlayamamak bu kadar canımı sıkarken, Alzheimer hastalığına yakalanırsam olacaklar beni çok korkuttu. ‘Sürekli hatırlamaya mı çalışacağım?’ diye düşündüm. Bunun üzerinde de iki ana fikre odaklanan oyunu yazmaya karar verdim. İlk olarak oyunculara ilk elden hayatlarını hatırlamanın ne kadar zor olduğunu göstererek Alzheimer için bilinci artırmayı, ikinci olarak da N adım geri sistemiyle oyuncuların hafızalarını geliştirmeyi amaçladım.”

Oyunda sürekli Mutlu Işık’ın hayatına konuk oluyoruz. Kendi adıma konuşacak olursam, fotoğraf bile çekmeye üşenirken hayatımı videoya alma fikri çok uzak geliyor. Ancak Mutlu Işık’ın ailesi, uzun yıllardır her şeyi kaydediyormuş. “Her fotoğraf ve her video, belirli bir anın yakalanmasını ifade eder. Ne kadar eski olurlarsa da o kadar değerli bir hale gelirler. Şu an hepimizin elinde telefonlar var ve oldukça kolay bir şekilde her şeyin kaydını alabiliyoruz. Oyundaki videolar da zamanda yolculuk şeklinde ilerliyor. İlk seviyelerde yalnızca yeni videoları görüyorsunuz. Ne kadar oynarsanız, anılar da o kadar değerleniyor. Örneğin yeni videolarda saçımı tıraşlı olarak görüyorsunuz ancak 10. seviyeyi geçtikten sonra, hâlen saçım olduğu zamanlara ait de videolar karşınıza çıkıyor. Hatta daha da ileri seviyelerde çocukluğumdan görüntüler karşınıza çıkıyor.

IMG_5627

Özel hayatından çok sayıda anıya tanık olduğumuz Mutlu Işık’ın oyundaki videolarında arkadaşları ve ailesini de görüyoruz. Bir yerde özel anılarını ve geçmişini milyonlarca insana açan Mutlu Işık’ın çevresinden aldığı tepkileri sordum. “Görüntüler ve sesler tamamen kişisel. İlk başlarda çekingen davrandım ancak başarılı sanat eserlerinin çoğunlukla kişisel olduğunu düşündüğümde bu fikre daha çok ısındım. Ailem ve arkadaşlarım da başta çekingen yaklaşsa da, projeyi açıkladıktan sonra bana destek olmaktan başka hiçbir şey yapmadılar ve bu zor karar kesinlikle hakkını verdi.

Yeri geldiğinde video, yeri geldiğinde ses kayıtlarıyla karşımıza çıkan Mutlu Işık’ın anıları, bizi onun hayatına, arkadaşlarının yanına ve mutlu anlarına götürüyor. Oyun hafıza geliştirmeye ciddi şekilde katkı sağlıyor. “N adım geri” sistemi üzerine tasarlanan oyunun 3 farklı aşamasında da iki adım önceki işareti hatırlamamız gerekiyor. Oyundaki doğum günü parti videosunu örnek gösteren Işık, oyuncuların bunu gördükleri zaman kendi doğum günü partilerini hatırlayacaklarını ve amacının da herkesin anılarına dönüş yapması ve duyguların canlanması olduğunu vurguluyor.

Sonsuzluğa doğru süzülen bir adam eşliğinde ilk olarak sesli bir şekilde oynadığımız oyunda, İngilizce olarak okunan kelimeleri hatırlıyor ve söylenen kelime bir adım sonra tekrarlandığında parmağımızı basılı tutarak Mutlu Işık’ın hayatından bir ses kaydı dinliyoruz. Sonraki aşamada video bölümüne geçiliyor ve burada da ekran 9 parçaya bölünüyor. Her birinde kutucuklar yandıktan sonra, yine bir adım sonra aynı yerde tekrarlanan bir kutucuk gördüğümüzde parmağımızı basılı tutuyoruz ve bu sefer de Işık’ın hayatından sessiz bir video izliyoruz. 3. aşamada ise oyun ciddi şekilde zorlaşıyor. Hem ses hem de görüntüleri hatırlamamız gereken aşamada sesler ve görüntüler ayrı ayrı uyuşmakla birlikte, aynı anda da uyuşma sağlanabiliyor. Bu durumda iki parmakla basılı tutarak sesli bir video izliyoruz. Oyunun 10. seviyesinde de farklı bir bölümü açılıyor ama henüz oraya gelebilmiş değilim.

Zaten her aşamadan önce nasıl oynanması gerektiği oyunda detaylı bir şekilde gösteriliyor. Topladığımız odaklanma puanları da zorluk arttıkça artıyor. Bunlarla seviye yükseliyoruz ve yeni videolar açılıyor. 2 TL’ye iOS ve Android cihazlara indirilebilen oyunun yaratıcısı Mutlu Işık, ek olarak PC ve Mac için de oyunu çıkarmak istediğini ancak şimdilik kesin konuşamadığını ekliyor. Oyun için elde edilen gelirlerin %10’u da Alzheimer araştırması için bağışlanıyor.

Kendi adıma konuşacak olursam ciddi şekilde etkilendiğim bu oyunu herkesin en azından bir kez denemesini tavsiye ediyorum. Başkalarının hayatına ortak olmak, anılarını paylaşmak, onlarla gülüp onlarla üzülmek her oyunda bulabileceğiniz bir şey değil.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir