Donanım

Intel’in yeni işlemcisi sızdırıldı

By

on

Intel’in Coffee Lake adlı işlemci performansı ve AMD Ryzen 5 1600 ile kıyaslamasına ait görseller sızdırıldı.

Sızıntıdan edinilen bilgilere göre Core i7 serisinin bir üyesi olan Intel Coffee Lake işlemcide 6 çekirdek ve 12 iş parçacığı bulunacak. Bunların yanında 1.5 MB L2 ve 12 MB L3 önbellekleri yer alacak. 3.19 GHz hızına erişen işlemcinin hızının yükseltilmesi hakkında bir bilgi bulunmuyor.

İşlemcinin isim olarak Kaby Lake adlı işlemciyle benzer olmasının iki sebebi bulunuyor. Mimari olarak iki işlemci birbirine oldukça benziyor. Aralarındaki farklardan biri Coffee Lake’in 14 nm’lik mimari üzerinde geliştirilmesi. Öteki fark ise Coffee Lake’de LGA 1151 soketiyle uyumlu. Bir başka deyişle bu çipler, 200 serisi anakartların mevcut yapısına uygun. Önümüzdeki aylarda bu seriye olan desteğinin kesilip 300 serisiyle uyumlu olarak çalışması bekleniyor. Anakartın ayrıca 64 GB DDR 4 bellek ile geleceği de belirtiliyor.

Sızıntıdan elde edilen bilgiler arasında Coffee Lake ile AMD Ryzen 5 1600x arasındaki performans karşılaştırması yer alıyor. AMD Ryzen 5 1600 X, tek çekirdekli testten 4574 ve çoklu çekirdek testinden 20769 skorları elde etmişti. Intel’in Coffee Lake işlemcisi ise ufak bir fark ile tekli çekirdek testinden 4619 ve çoklu çekirdek testinden 20828 skorlarını elde etti.

Genel olarak bakıldığında Intel, Coffee Lake ile AMD’nin Ryzen çıkışına karşı bir alternatif yaratmakta şimdilik başarılı görünüyor ancak gerçek saha testlerini ve performansını görmeden konuşmak için erken olabilir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir